bugün

jön türkler ve ittihat ve terakki adlı kitabın yazarı.
osmanlı-türk siyasi tarihi alanında değerli çalışmaları olan akademisyen. görüşlerinize katılırsınız katılmazsınız ama mülkiyede görüp görebileceğiniz en naif, en nazik, anlayışlı profesörlerden biridir. gerçi şu anda çıkmam dediği taha akyolun programında olsa da olsun biz kendisini üslubunu seviyor iyi ki hocamız oldu diyoruz.
an itibarıyla ulusal kanalda doktora tezi olan 31 mart vakasını derin bilgisiyle anlatan kıymetli akademisyen-yazarlarımızdandır.

1937'de doğdu. 1955'te Robert Kolej'den, 1959'da istanbul Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. ABD'de Fletcher School of Law and Diplomacy'de Uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans çalışmaları yaptı. (MA, 1960;MALD, 1961). 1961-1967 yıllarında Robert Kolej Yüksek Okulu insan Bilimleri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı, uygarlık tarihi dersleri verdi. 1968'de istanbul Edebiyat Fakültesinden Son Çağ Tarihi doktoru ünvanını aldı. 1969'da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde Türk Siyasal Tarihi Bilim Dalında asistan oldu. Aynı Fakültede 1975'te doçent, 1989'da profesör ünvanlarını aldı. Fakültesinde Kamu Yönetimi Bölüm Başkanlığı, Öğretim Elemanları Sendikasında kurucu Genel Başkanlık, Atatürkçü Düşünce Derneğinde Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır.

Bazı Yapıtları: 31 Mart Olayı, Jön Türkler ve ittihat ve Terakki, istanbul Hükümetleri ve Milli Mücadele, Türkiye'nin Yakın Tarihi 1789, 1980.

http://www.ismetinonu.org...k-partili-duzene-gecis/83
(bkz: Kısa Türkiye tarihi) kitabını herkesin okuması gerekir. Ülkenin her zaman yarısının nasıl ibine ve vatan haini olduğunu unutmadan...
Kendisiyle bizzat tanıştığım, konuştuğum, güzel bir sohbet ettiğimiz tam bir beyefendi insan. Değerli bilgisi ile ufkunuzu açıyor. Şuan 80 yaşında olan bu güzel insana allah uzun ömürler versin.
Yazdığı Türkiye'nin Yakın Tarihi kitabını okudum ve bu kadar kin besleyerek ve taraf tutularak yazılan bir kitap görmedim. Normal hayatında nasıl biri bilmem ama kitabı hiç iyi değildi. Bir tarihçinin takınması gereken bazı özelliklerden baya bir uzak yazar.
Libgen'de kendisinin çince'ye çevrilmiş kitabını gördüm. Hangi manyak çevirdi acaba, LoL.

Bir de kendisinin 1980-2003 yakınçağ Türkiye tarihi kitabına yazdığı 30 sayfalık bir önsöz var, mükemmeldi. Kalemine sağlık, buram buram eski okul beton kemalizm kokuyor.

Seviliyorsun dedem. Ömrün uzun olsun.