bugün

yakışıksız bir durum.
kültürel yapıyı baltalamaktır bu. niye böyle bir şey yaparlar anlamam. zaten binlerce cami var ülke çapında. neyinize yetmiyor da başka bir dinin ibadethanesini böyle bir uygulama yaparak camiye çeviriyorsunuz. niye saygınız yok o dinlere de.
olay birilerinin, bir yerlerde ibadet edip etmemesi değildir. hiç kimsenin inancı beni ilgilendirmez, ufak bir tiksinti yaratır o kadar.
olay tarihi esere yapılan iğrençliktir. bu toprakların tarihine, kendi tarihine yaptığın hakarettir. tarihi eserin, hele ki bizans tarihinin senin vatanın kadar değerli olduğunu bilmemendir. o eserin senin vatanın olduğunu bilmemendir.

eğer eser iyi durumda değilse izinleri çıkarıp orjinaline yakın restore edersin. senin görevin budur.

osmanlı devleti konstantinapolis'i aldığında, dünyanın merkezi sayılan ayasofya müzesini ibadet'e açmıştır. bu bir zorunluluktur. temsili bir iz bırakma zorunluluğu, misal başka bir hristiyan ülke alsa ortasına dev bir hac asacaktı belki de.
osmanlı burayı camiiye çevirirken mozaikleri öyle ustaca sıvamıştır ki tamamen korunmuştur. bugün sıvalar kazındıkça yeni yapılmışcasına iyi çıkmaktadır mozaikler. hatta belli aralıklarla mozaiklerin bakımını da yapmışlardır. yobazlarla mücadele etmişlerdir. he, neticesinte komple iyi korundu-korunmadı tartışmasına girmiyorum.

şimdi beynine küfürler hazırladıklarım, o özendiğiniz osmanlı, o özendiğiniz fatih, sizin yediğiniz bu boku yemezdi. yapıldığını görse yapanı cezalandırırdı. neden? çünkü tarihin değerini biliyorlardı. çünkü bu toprakların eski sahiplerine saygıları vardı. bundan dolayı büyük adamlardı.

siz hiçsiniz. siz bu ülkenin binbir türlü zenginliğini yok eden belalarsınız. siz bu zengin toprakları değil, kurak çölleri, dağları hakedensiniz...
türkiye cumhuriyeti nin kesin sınırları belli olana kadarki kaybettiğimiz bütün topraklardaki camilerin ve bizim tarihimizle alakalı yapıların büyük çoğunluğunun ecnebiler tarafından yerlebir edilmesinin yanında hiçbirşeydir.
bir de şöyle bir şey var;

(bkz: camilerin ilk katlarının market olması)
(bkz: silivriyi biri fethetti de benim mi haberim yok)
ayasofya'nın camiye çevrilmesiyle benzerlik göstermeyen yakışıksız ve tasvip edilemeyecek olay. lütfen tarihteki olayları günümüzün ahlaki ve evrensel değerleriyle yargılamaya çalışmayın. bu büyük bir yanlıştır; komik duruma düşersiniz.
radikal'in yalanlarından biri. silivri'de oturuyorum, durum bununla alakasız. aynı kadir topbaş silivri merkezdeki yıkık kiliseyi ziyarete açmak için restore ettiriyor bu doğru olan!
kiliseye çevrilen el hakem camii, kurtuba camii, kara camii... dünyanın her yerinde olan bir durum. bu zamanda kabul edilmeyebilir belki ancak görünen o ki eskiden çok olağan bir eylemmiş.
asıl tartışmamız gereken kilisenin camiye, caminin kiliseye çevriliş şekli. bunların cevabını da 'tarih' veriyor zaten.
eleştirdiğimiz tavırların tarafımızdan da sergilenmesi tutarlılık açısından üzücüdür. bir müslüman için yeryüzünün her yeri ibadethanedir. ispanya ile kültürler arası diyalog çalışmalarını yapan bir iradenin diyalogdan anladığı bu ise durum daha da vahimdir.
arz-talep meselesidir.
ramazan ayında bakırköy'de ramazan davulcusunu susturanlarla aynı zihniyettir.

demiştim ürkütmeyin hayvanı diye!