bugün

istanbulda inanılmaz para kazandıran iş kolu.

bu meslek toplum tarafından hakir görünmese, üniyi bırakıp bi tezgah açacağım.

Ama işte statü olarak biraz basit görünüyor.

oysa bunu basit görenlerden daha çok kazanıyor seyyarlar.

Bugün mecidiyeköy'de otobüs duraklarının oradaki seyyar simit satıcısından simit aldım ve otobüsü beklerken Adamın olduğu yerde atıştırmaya başladım.

adamla sohbet muhabbet falan derken yaklaşık 10 dakikada 25 lira kazandı.

lokmalar boğazımdan geçerken Adamın cebine giren parayı sayıyordum.

daha 3 ay öncesine kadar asgari ücretli bir çalışan günde 30 tl kazanıyordu. bu adam 10 dakikada kazanıyor bu parayı.

Sohbet sırasında bu Adamın Bugün tesadüfen tezgahta olduğunu, normalde orada bi çalışan olduğunu öğrendim. Ayrıca beşiktaş ve kadıköyde de tezgahı varmış.

ben gün sonunda tezgahında simit kalan hiç simitçi görmedim.

bu adamlar iyi kazanıyor allah bereket versin.
Baksan adam gibi vergi vermezler ama zengindirler.
Göründüğü kadar kolay olmayan meslek imiş. Emekli bir tanıdığımız emekli aylığını yetiremeyince arnavut ciğeri tezgahı aldı. 3-4 gündür bu işi yapıyor. Günde 1buçuk kg ciğer anca satıyormuş. Yağı patatesi soğanı derken günlük 70 lira falan kar kalıyormuş. Birde belediye işgaliye bedeli istemiş bugün. Bu memlekette yoksul adamın her işi kanuna uygun olmak zorunda, zenginler kanun falan tanımıyor zaten her yeri çalıp çırpsınlar orta gelirli vatandasın kazandığı 5-10 liraya göz dikilsin. Tamam denetim olsun ama biraz durum da gözetilsin. Keşke bu kadar denetimi milyon dolarları götürenlere de yapsalar. Evet.
legal değilse legalleşmeli kime ne sucunun, kahvecinin sattığı şeylerden.