zamanında çok fazla sevmiş, ama 1 hata yapıp yanlış zamanda-yanlış kişiyi sevdiği ve reddedildiği için canı fena halde yanan ve savunma mekanizması olarak sevgiyi reddetmeyi seçen yaralı ruh.
(bkz: düşman edenler utansın)
ben böyle değildim yaşarken oldu...
(bkz: ben böyle değildim yaşarken oldum)
kendilerini de sevmeyen insanlardır.
canım dedikçe canın çıksın diyenlerin suçudur.
düşman olmak, nefret etmek güçlü duygulardır ve bunu hisseden kişi için geçmiş acılarına rağmen umut vardır, kalbi hissetmeyi bırakmamıştır, bir gün o nefret aşka dönüşür.
vardır elbet bir düşman edeni.
Sevgi hayatin özüdür. Kalbinde sevgi olmayan insanlar bir bakıma yaşamıyorlardır artık. Belki bir gün yine hayata dönecekleri umudu hep vardır.
yalnızca alışkın olduğumuz kötü insanlar değildir sevgiye düşman olan her insan. farkında olmadan gizliden gizliye savaş açanlar vardır bir de sevgiye. sevene sevilmek istediğini söyleyip, aynı sevene iki gün sonra sırtını çeviren insanlar... onlara denk gelmemeye çalış. bunu yapmamaya çalış ki üzüntüden dolayı sevgiye düşman olan bir sonraki kişi sen olma.

şimdi bunları söylemek kolay tabii biliyorsun, kendilerine de bir sormak lazım elbet. neden böylesine içten içe düşman olmuşlar sevgiye acaba. bir de onların hikayelerini dinlemek gerek bir ara. yoksa dünyada bir gün yok olması ona düşman olan insanlardan dolayı muhtemel olan sevgiyi yeniden yaratmak için gerekli olan o son sevenin hislerine ait olan son kıvılcımdan eser dahi kalmayabilir.