bugün

sevgisini "şu kadar", "bu kadar", "şundan çok", "bundan az" diyerek ölçülendiren insandan korkmak eylemidir.

ben yapamam arkadaş. sevgi dediğin şeyin ölçü birimi olduğuna inanmıyorum ve görüyorum ki buna inanan, inandığını düşündüğüm ahmaklar da ancak ve ancak sevgi katline muktedirler.

bir kadın tanırdım bir zamanlar "sen, benim seni sevdiğim kadar sevemezsin beni" derdi sıkça. peki ama benim sevgimle derdin ne kadın? bağımsız sevemiyor musun? ille de ölçülendirmek zorunda mısın içinde varolduğunu düşündüğün bu şeyi? sadece sevmek oysa daha makul ve daha az yorucu değil de bana mı öyle geliyor?

herkesin kapasitesi farklı bi kere ve öyle "ben senden çok seviyorum" demek için karşındakinin sınırlarını, ufkunu, direncini ve kudretini bilmek gerekir.

görüyorum ki ben, o kadar çok sevemiyorum hiçbir şeyi. hayatta gerçekçi olamadığımız her an, ona karşı hatalı sorular sorduğumuz her an fazladan puan verdiğimizi görüyorum ve o kadar çok sevmenin de gerçekçiliği kaybettiğini görüyorum. ben benim kadar sevebilirim herhangi birisini veya herhangi birşeyi. hayır, bu sevgimin azlığından değil; hayatın muazzam bir "denge" oyunu olduğuna ve bu oyunu sadece dengeli bir şekilde oyayabileceğimize inanmamdandır.

aslında "benim kadar sevemezsin" diyen her insan sevginizin büyüklüğü altında ezilmiş demektir.

bir adam tanırdım gene geçmiş zaman ve köpeğim ile ilgili hemen her konuşmamızda "sen, köpeği benim kadar sevemezsin ama apartmanda köpek beslenmez" derdi. özellikle de bobby'nin gürültü yaptığından şikâyet ettikten sonra ev sahibime "evini sok götüne" diyerek evi taşıdıktan sonraydı. hayır efendim, belki de haklıydı bu adam ve ben köpekleri bu adam kadar sevemezdim ama bildiğim bir gerçek var ki köpeğimi, bu adamın tasavvur edebileceğinden çok daha fazla severdim.

ve kırılır bu düşünceye sahip olanlar, durumu izah etmeye çalıştığınızda.

sevmenin de sidik yarışı mı olurmuş arkadaş? bir limiti var mı ki sevmek dediğimizin? bir sınırı mevcut mu? gözle görülür bir ölçekte ölçülür mü?

ben korkarım arkadaş sevgisinin boyutunu anlatmak için sevgimin boyutlarını küçültmeye çalışan insanlardan ve hayatımda yerleri bundandır belki uzun süreli olmuyor, olamıyor bu kimselerin.

nerede görsem bu ruh cüzzamlılarını, ruhumdan uzak kalmaları için oturup dua ederim.

aynı sokaktan geçecek olsak muhtemelen yollarımı değiştirir, mümkün olan en kısa sürede kaçarım.

ölçüsüz sevmeli insan eğer gerçekten sevecekse, sevmeye niyeti varsa bana sorarsanız...