bugün

Sevgili bıngıldaklılar şeklinde devam etmesi muhtemel söz öbeği.
RTE burada Zonguldak isminin tarihçesinden bahsetmektedir. isim oluşumunun kökenine inildiği zaman Zonduk doğru bir kelime olabilir.

Zonguldakta yıllar yıllar önce Fransızlar yaşarmış. O dönemde Zonduka adında bir başkanı varmış Yeşilliklerle çevrili Zonguldağın. Zamanla başkanın ismi şehirle bütünleşmiş Zonguldağın yerli halkı zonguldağa ''zonduka'' demeye başlamış..

Zonguldak o yıllarda sazlık ve bataklık altında imiş ''Zonduka''da yaşamayan Fransızlar türkçeyi çat pat konuşur Sazlık kelimesini bir türlü kullanamadıkları için de eski fransızcada sazlık ve kamışlık anlamına gelen ''zongalık'' derlermiş zonguldağa. Sonra tabi Türkler demiş bu böyle olmaz. ''zonguldak'' olsun buranın adı. öyle kalmış..

Yani demek istediğim o ki. Aslında recep tayyip erdoğan Fıransızdır. Kendini bu videoda ele vermiştir.

Mynettten izleyemeyenler için : https://www.youtube.com/watch?v=TjWPBQID3bw

iyi seyirler.
Aslında zonguldak diye bir yer yok. Dağda zongul zongul yürüyen köylüler yüzünden yörenin adı zonguldak kalmış.

Esasında hepsi zongul türk'ü...
Erdoğan, bilmeden ilginç bir doğruya gitmiş.

zonguldak isminin evrilmesi hep bu şekilde anlatılır.

çok eskiden bataklık olduğu için zılgıldak benzeri bir kelimeden başlayarak bu günlere gelinmiş.
yani bu olayın da bu kadar tutulup dalga geçilmesi tuhafıma gitti.basit bir dil sürçmesi işte ve ne yazık ki adamın yaşı, gün içinde geçirdiği yoğunluğa karşın gayet iyi bir hitabeti var.böyle insani durumlarla dalga geçilmesi de hep garip gelmiştir zaten bana.

not: günahım kadar sevmem.
diyarbakır diye bağırmasından iyidir.
Zone gold duck'ın geldiği hale bak.

Sallamak bedava, var mı arttıran? *

Edit: bilmeyenler için, doğrusu; zone guel dock.
adam cibutiye gide gele türkçeyi unuttu amk.
bizim en yeni şehrimiz hangisidir'in yanına bile yaklaşamaz.
görsel
'körle yatan şaşı kalkar' (bkz: devlet bahçeli)
Zonguldağın zoosu diyen Ajda Pekkan ı anımsatan şehir.

O değil de madencilik seninle gurur duyuyor ne lan. Adamın kafasını karıştırdınız.
Naptım ben bunlara da benimle gurur duyuyorlar diye düşünürken uçtu gitti.
tam o arada prompter bozuluyor galiba. bazı insanlar 5 saniye o ekrana bakmadan bulunduğu şehri bile söyleyemeyebilir şaşırılacak bir şey yok.