Bazı insanların sevenleri çoktur. Siz o insanı sevmezsiniz, nötrsünüzdür veya siz de onu seviyorsunuzdur. Ama seveni çok olan bu insanın yaptığı bazı hataları gördüğünüzde bu hataları sevdiğiniz için veya sadece bir hata olduğu için dile getiremezsiniz. Konuşma özgürlüğünüze engel olunmuş gibidir. sağda solda ağzınızı açıp iki kelime laf ettirmezler. Gizli bir sansür vardır. bu insan ilişkilerinize sinsi bir şekilde sızmış gibidir. onu sevenlerle kapışırsınız o sevilen kişiyi eleştirirken. Politik davranıp da susayım demezsiniz. "yahu yanlış olanı da söyleyemeyecek miyim" dersiniz. Sevilen kişinin kusuru sevene yok gibi gelir. ama bu durum aynı zamanda bizim asyalı olmamızdan da kaynaklanıyor. Batı toplumlarında eleştiri ile sevginin ayrı yerleri vardır. Sevilen bir kişi yine sevilmeye devam edilerek çeşitli konularda eleştirilebilir. kimse de buna alınmaz gücenmez. Bu bir ahlak olmuştur. Ben de bu ahlakı seviyorum.
tam tersi sevilmeyen insanı övmektir..
tersi de düzü de kuzu meme sürü psikoloji vs gibi kavramlarla ilişkidedir..
ayrıca ismail yk'ya da seslenmek isterim : seni çok seviyorum!
kişiliğe ve eleştirilecek davranışa huya göre değişir.

çok sevilmesi kişi için zaten bir artıdır. eğer aşırı rahatsız edici bir yönü olsa sevenleri tarafından güçlü ve gizli bir baskı kurulamazdı.
* * *
eleştiriyle hakaret arasındaki çizgiyi tutturamayan insanlar için geçerli olgudur.