bugün

sermaye piyasası kurulu tarafından düzenlenen lisanslama sınavlarının en zor ve en geçerli olanıdır. özellikle bankacılık sektöründe son derece geeçerli olan bu sınavı portföy yöneticileri, yatırım danışmanları ve kurumsal finansman uzmanları gibi üst düzey çalışanların vermesi mecburidir.

bu sınav "genel ekonomi ve mali sistem", "serbest piyasa mevzuatı ve ilgili mevzuat, ticaret hukuku ve borçlar hukuku", "menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçları", "ulusal ve uluslararası piyasalar", "finansal yönetim", "analiz yöntemleri", "muhasebe, denetim ve etik kuralar" ve "ilgili vergi mezuatı" olmak üzere sekiz ayrı modülden oluşur. "genel ekonomi ve meli sistem" modülü 40 diğer modüller 25'er sorudan ibarettir.

piyasada bulunan 1000-1500 sayfalık kalın kalın hazırlık kitaplarıyla bile insanın gözünü korkutan bu sınava gireceklere* önce akıl fikir sonra da bol bol şans versindir.*
bugün ilk kez tecrübe ettim. her ders 25 soru, bu sorular için ayrılan süre 45'er dakika. sınav iki oturumdan oluşuyor. ilk dört dersin sınavı sabah 9:30'da başlıyor, 12:30'da bitiyor. diğer dört dersin oturumu öğleden sonra 14:30'da başlıyor, 17:30'da sona eriyor. sınavda başarı kriteri her dersten en az 60 almanız ancak derslerin aritmetik ortalamasının 70 olması. atla deve bir sınav olmamasına rağmen çalışmadan yapılamayacak gibi görünüyor. dersleri zorluk derecesine göre sıralarsam sayısal ağırlıklı finansal yönetim ve analiz yöntemlerini en başa koyarım. diğer taraftan genel ekonomi ve mali sistem de bu sıralamada en sonda yer alır.
sonuç olarak spk kitaplarından bir adet alıp oturup çalışmak gerek.
ARALıK 2011 DÖNEMi SONUÇLARı AÇıKLANMıŞTıR.