bugün

sigara içen insanların, cevabını bildikleri halde içmeyen birisine kurduğu ve beni her duyduğumda ayar eden söz. kullanmayın şunu olum. sigarayı değil lan! banane ne içiyosan iç umrumda bile değil. vallahi bu cümleyi kullanmayın artık! hayır bizde üzülüyoruz çünkü. sanki birinin hakkını gasp ediyoruz lan! eşit şartlarda değilmişiz sanki, bu sigara içerek doğmuş. dişleri bizim yüzümüzden çürümüş, akciğerleri bizim yüzümüzden kararmış, ağzı bizim yüzümüzden kül tablası gibi kokuyor, bizim yüzümüzden suratında bir sürü siyah nokta var. hep bizim yüzümüzden oh ne güzel. içiyorsun olum işte. hemde keyfini çata çata içiyorsun. ne diye kendini acındırıyorsun ki? ''sen içmiyorsun di mi? ne güzel'' içme olum sende. yiyosa bırak lan. hadi g.tün yiyosa at çöpe paketi. yarın karşına dikilip ''sigara?'' diye sorduğumda ''yok ben kullanmıyorum'' lafının göğüs kabarıklığına eriş. o değilde bunu söyleyenlerde ne kasılıyor lan. kullanmıyorsun işte ibiş, sanırsın insansız uçak aracı yaptı tek başına. en güzeli ''ben kullanmıyorum günde 1 tane içiyorum o da dertten'' diyenler vallahi.seviyorum sizi, en azından açık sözlüsünüz.
(bkz: di mi ile biten soruya di ile cevap vermek)
sanki sigaraya tecavüz zoruyla başlamış gerizekalı insan söylemi. bi de içmeyin oğlum diye küçüklerini uyaran tipler de vardır, onlar da dayaklık.
sanki doğuştan gelen bir yetenek gibi bahsedilen durum. hayır övgüye ne gerek var olum. sanırsın güneş enerjisiyle çalışan insansız hava aracı yaptım. içmiyoruz işte.
sanki hayatın bin bir türlü tokadını yemiş, tüm dertlerini çekmiş de deva olarak sigaraya başlamış olduğunu düşünen geri zekalının kurduğu cümledir. bunlardan adam olmaz.