bugün

dogrudur inanirim içerikli, boyun eğmeyle karışık, ipleri karşı tarafın eline verme sözü.
benzer bir boyun eğiş için;
(bkz: sen nasıl istersen)
(bkz: ironi)
münazara sırasında, söyleyecek sözü, atacak kurşunu kalmamış şahısların savunma ve zaman kazanma hamlesi olan sözler.
vurgu çok önemlidir, zira vurgu kabullenmeyi ya da tiye almayı ifade eder. işte bundan dolayı çok dikkatli söylenmesi gerekir, "sen oyle diyorsan oyledir" diyerek tiye alınacakken yanlış vurguyla karşı tarafta konunun kabullenildiği gibi bir düşünce oluşturulabilir. ayrıca konuyu kapatmaya çalışan bir söz gibi gözükse de aslında konuyu körükleyen bir sözdür.
düşüncelerini değiştiremeyeceğime emin olduğum insanlarla girdiğim tartışmalarda söylediğim söz öbeğidir.
(bkz: sen bilirsin)
(bkz: ben bilmem beyim bilir)
baştan savmak için kullanılan söz.
kabulleniş cümlesi. karşınızdaki insanın söylemine göre, baştan savmak için ya da haklı olduğu ve söyleyecek bir şeyiniz olmadığı için söylenir.
"sen öyle diyosan öyledir"in altındaki yoğun manayı düşünürsek çok asil bi sözdür. "sen öyle diyosan öyledir ama benim için hala daha öyle değil, ben kendi doğrularımla yaşarım abicim, götünden uydurduğun şeyleri, kulaktan dolma haberleri bana karşı savunma yemezler" anlamına gelir çünkü.
konunun sakız gibi uzayacağından korkulduğunda söylenen cümledir. muhabbetlerde baş ağrısına yakalanmamak ve konunun içine edilmemesi için sıkça başvurulandır.
ing. if you say so
en çok sen bildiğin için sen ne diyorsan odur paşam.
bir cahille olan tartışmanızı bitirmek için , dırdırını dinlememek için kullanılabilecek en etkili cümle.