bugün

Aleyküm selam gardaşım bol fraglar.
Selam. (bkz: şekerpare)
https://www.youtube.com/watch?v=Vqfy4ScRXFQ
Naber lan tırrekler. Az kenara geçin bakim.

Bir selamlama cümlesi.
aleyküm selam aslan.
Va aleyküm selamu ve rahmetullahi ve bereketühü ebeden ve daimetül semiallahülimen hamide xd.
çok değişik bir kalıp.

allahın selamı olmasına rağmen bunu sadece, selamı almayanla kavga edeceğimiz zaman aklımıza getirebildiğimiz bir kalıp haline dönüştürmüşüz.

bu başlıkta da capsi var, "selamını almayan iki kişiyi vurdu" diye, kesin bu bahsettiğim kavganın devamıdır.

adam dolmuşa biniyor, selamın aleyküm, iyi güzel de kardeş, 10 saniye sonra köşede pantolondan tombala çekiyosun rahat rahat, git evinde ya da içinde yaşa dinini sen, hareketlerinin güzelliği olsun o yeter bize yeter.

delikanlı selamıdır dersin, eyvallah derim, selamının karşılığını da veririm her zaman da, tanıdığının olmadığı halka açık bi yerde ulu orta gerek yok, misyoner misin sen, görevin ne yani?

bir de buna rağmen öyle sofu ki kafan, atıyorum memursun, işi için gelen vatandaşı selamlama şekline göre ayıklıyosun, insan gibi merhaba diyen adamın işini zorlaştırıyorsun, selamın aleyküm hayırlı işler dediğinde de ya tırsıyosun ya da bu da bizden diyosun.

distopyanın içinde hissediyor insan kendini.

sonuç olarak gerektiğinde kullanıldığında(önce namazda) değerli bir kalıp.

herkes açısından değersiz görünmemesini sağlamak sizin elinizde.
arapçada "ü" harfi olmadığı için "u" ile yazılması gereken, rabbin en sevdiği selamlama şekli.

ayrıca mümin için alması farz olan selamlama cümlesidir.

o halde ve aleykum selam ve rahmetullahi ve berekatuhu.
Sünnettir.
Cevaplaması farzı kifayedir, ortamda milyon kişi olsa da bir kişi cevaplasa kafidir.
Ortama göre ağırlığı değişir zannımca. Bazen öylesine bir selam cümlesidir, bazen ise oldukça dolu dolu ve ağızdan şevkle çıkmak ister.
Aleyna ve aleyküm selam.
Başımız gözümüz üstüne.
Aleyküm selam,
Allah ın selamı üzerinize olsun.
Sözlük aleykümselam mı Lan?.*
Ortamlara girince ilk söylediğim söz.
Gençler de olsa yetişkinler de bunu kullanırım, allahın selamıni iletirim. Samimidir.
dünyanın en samimi selamıdır.

30 günlük çaylak süresinden sonra sözlüğe girilen ilk entrydir.
Türkçe anlamı 'selam üzerinize olsun' olan arapça selamlaşma şekli . Bu arada aleykümesselam .
allah'ın selam'ı üzerinize olsun anlamını taşıyan, bir ortama girerken söylendiğinde söyleyenden zarar gelmeyeceği anlaşılan vermenin sünnet almanın farz olduğu selamlaşma cümlesi. aleyküm selam bu arada.
Dinden kopuk olacağımı bana hissettiren selamlama şeklidir bu.

Yas oldu 23, hala bir ortama selamin aleykum diyerek giremem, dilim dönmüyor amina koyim araplik kanimda yok demek ki.

Bir esnaf dukkanina giriyorsam ustam/hocam kolay gelsin, daha elit bir yere giriyorsam iyi günler kolay gelsin, mesleki olmayan biriyle selamlasirken de merhaba naber tarzi seyler kullaniyorum. Bana yetiyor amk.

Ama ilginc bir sekilde aleykumselam diyebiliyorum, onun soylemesi kolay galiba.
Ben geldim panpalar. Selamün aleyküm

bir selamlama cümlesidir.
aleykümselam.
bir selam veriş şeklidir. aleykümselam diye karşılık verilir.

aleykümselam sevgili yazar.
hadi arabistana.
arapça selamlama sözu. kökeni, aramice selamlama sözu olan şalom aleykem ye dayanır. yani aslinda bu sozu ilk yahudiler kullanmistir. hala da kullanirlar. bizim gibi iste. tam türkçe karşılığı barış/huzur sizinle olsun gibi bişeydir. ya da barış/huzur üzerinize olsun da olabilir. o kadar arapca bilmiyorum.

Ayrıca;müslüman toplumda ortama girildiğinde selam vermek amaçlı "allah'ın selamı sizin üzerinize olsun" anlamında kullanılan selamlaşma hitabıdır.
son zamanlarda daha az mı kullanılmaya başlandı yoksa bana mı öyle geliyor?
Aleyküm selam . Evet daha az kullanılmaya başlanmıştır.