bugün

Sabah kalktığında buz gibi suyu açıp başını suyun altına alıp yıkamaktır. insanı tüm gün dinç tutacağı gibi hemen o an tüm uykunu alıp tamamen kuruttuğu sürece hiçte hasta olmayacaktır.
Tek kelime üç hece: (bkz: sinüzit)
saçları parlak gösterir.
saçlar için daha yararlı olduğuna dair bir söylem var ancak ben sordum yalanmış.
Faydalı mı bilmem ama eğer dalgalı çabuk kabaran saçlarınız varsa soğuk suyla yıkarsanız duştan çıktığınızda daha az kabarır.
baş ağrısını azaltmak için bir yöntem.

edit: yıkamak yerine daha çok soğuk su ile ıslanmış bir bezle kompres yapmak daha faydalı olur.
Sacim kivircik olduğu için bana iyi gelmiyor sacimi keçe ve kuru yapıyor.
hakkari’de iken kısa bir süre birliğimizde sıcak su problemi olmuştu, kasım aralık civarı -18 -20 derece gibi hava sıcaklığında o soğuk suyu kafama döktüğüm an binanın 5. katından kafa üstü yere çakılmışım gibi hissetmiştim. sağlıklı mıdır bilmem ama akıl kârı değil.
bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılan yarım saate yapılacak banyo süresini 5 dkya indiren en iyi yöntemlerden birisidir.
saçlarınızda kepeklenmeye sebebiyet verir.
Saç yıkarken en son yapılması gereken yıkama şeklidir. Ilık su ile başlamak en iyisidir. Çok aşırı sıcak su saçlarınızın dökülmesine sebep olur. Kimse o sıcaklıkta yıkamıyordur saçlarını zaten. Ilık su ile şampuanlanıp, en son soğuk su ile saç kreminizi yıkayabilirsiniz. Ilık su saç derisinin yumuşamasına ve üst derinin açılmasını sağlar, böylelikle saç kreminizde ki nem saç diplerinize ulaşır. Soğuk su ile durularsanız üst deri kapanır ve nemi tutar. Saçlarınız böylelikle sağlıklı ve parlak görünür.
Ayağını sıcak tut, başını serin demiş atalarımız; saçını soğuk suyla da yıkarsın ılık suyla da, çelik gibiysen eğer, değilse akıllı olun derim.
Sinüzit ve baş ağrısını tetikleyen bir durumdur.
kepek yaptığını söyleyenler olmuş. bu ne kadar doğru biri beni bilgilendirebilir mi ?
Tam tersi kepek yapmaz.

Sıcak su ile yıkandığında kafa derisi bildiğimiz haşlanır. Bunun sonucunda deri, daha sonra kurur ve dökülmeye başlar. işte kurumuş dökülmüş kafa derisine kepek diyoruz. Ancak soğuk suda bu olmuyor. En azından bu nedenle olmadığı için kepek azalıyor.