bugün

görsel

evrende hiçbir şey yoktan var vardan yok olmaz. bigbang'i de aslında şimdi anlamış olacağız.

Sanal parçacık ve sanal anti parçacığı sakın gerçek parçacıklarla karıştırmayın, ilk başta bu sanal parçacıklar vakumda yani kuantum dalgalanmasıyla(quantum fluctation) oluşur ama bu sanal parçacık çok çok kısa bir sürede oluşup kosa bir süre sonra tekrardan aynı konumuna dönüyor yani (yok olmuyor)ama bu sanal parçacıklar uygun koşullar bulduğunda gerçek parçacığa dönüşebilmektedirler bu nedemek? belli bir enerjiyi vakumlu ortamda sanal parçacığa enerji verilirse gerçek maddeye dönüşebilir, yani sanal parçacıklardan gerçek parçacıklar da oluşabilir.olasılık vardır. şimdi bir problem daha var sanal parçacıkla sanal anti parçacık peki çarpışırsa ne olur? nadirliği yüksek olan bir olay olsa da gene ortama enerji çıkar doğrudur ama buna sanal enerji denilmez. enerji enerjidir. bunun yerine impuls yani uyarı diyoruz, hawking ışımasının başlıca sebeplerinden biri budur, elektromanyetizmanında önemli bir yerini almıştır ve casimir etkisininde başlıca sebeplerinden biri budur denilir.

(bkz: sicim)
(bkz: kuantum dalgalanması)
(bkz: anti madde)
(bkz: maddenin titreşimden oluşması)