bugün

sigarası olup da çakmağı olmayan kişiye söylenen sözdür.
(bkz: çakmak çakmaya geldik)
kotu bir kisinin sozudur eger sigara icin veriliyorsa o cakmak.
o kisinin sigarayi yakmasina yardim ediyorsun ve suclusun onun zehirlenmesinde.
sigarası olmayan kızlar için kullanılan sözdür.
aldatan sevgiliye söylemek istenen söz.
bizleri lise sıralarına döndüren nostaljik cümle.
sana bir çakmak lazım. türkçe lastik gibi arkadaş hangi anlamda çakmaktan bahsediyoruz?
sana, bir çakmak lazım; sana bir, çakmak lazım gibi virgülle işin içinden çıkılamayacak bir durum. cevapsız kalırsınız.
bayern munihin arsenale mac oncesi dedigi sozdur. yapmistirda.
bunun daha da güzel olan versiyonu birinci kişi ağzından söylenenidir. şuna şahit olmuştum:

(bkz: beyler bana sağlam bi çakmak lazım)
sana bir çakmak lazım ülkemizin meşhur repliği. bu kelime daha çok samimi arkadaşlar arasında söylenir. sigarayı çıkarıp çakmağı olmayan kişiye çakmak sahibi tarafından sana bir çakmak lazım denilerek espiri yapılır. sigara içen bir insan bu lafa maruz kalmaması için cebinde çakmak taşımalıdır.. gerçek olmuş bir olayı yazayım. adamın biri birisinden sigara ister, ve adam sigara verir. ve ardından çakmak ister. ve adam şöyle bir unutulmaz cümle kullanır. istanbul da kapalı çarşı. dükkanları ayrı ayrı. sigara içiyorsan çakmağını cebinde taşı. be y.r.g.m.n başı.
Bunun bir diğer versiyonunun " sana bir saat çakmak lazım" olduğu diyalogdur.
-saatin var mi?
-yok.
-çakmağın var mi?
-yok.
O zaman sana bir saat çakmak lazım.
kibritte olur.
ikincisi de lazım gelirse her zaman buralardayım, ne demek; elimde zippom bekliyorum, terennümü bağrılabilir.
Eskilerin esprisidir. Evet.
Hem de böyle çakmak lazım.

görsel

Beybi!
meali(sana bir şabalak atmak lazım.)
sigara içmeye yeni yeni başlamış 12-16 yaş aralığındaki ergenleri çok eğlendiren, şaka içerikli olduğu rivayet edilen bir söz öbeğidir.
Sesteş esprilerden. Bunlara Hala Gülen var mıdır?