bugün

bazen lokantada bazen misafir olarak yemeğe gittiğimiz bir arkadaşımızda yediğimiz salatanın içindeki ay ne katmış bu salataya, farklı hoş bri tadı olmuş... dedirten şeylerdir.
nar ekşisi.
içinden dansöz çıkması. hep içinden dansöz fırlayan bir salatanın olduğu yemek masasında yemek yemek istemişimdir. ne güzel.
anne eliyle yapılmış olması.
az nane, az fesleğen, az elma sirkesi, az zeytinyağı ama bol hırt olmayan roka.
çevresindeki insanlar. salata örnektir tabi. yemek sırasında geleceği için tek başına yemek yemek hiç bir zaman güzel olmaz.
Üzeri için çok az sarımsaklı yoğurt ve en üste kırıntı derecesinde ufalanmış doritos cips serpmek
lezzetini el katar.
anne elidir temizdir, pirpaktır, yavrusunu ilk yıkayışı gibi yıkar soğanı marulu candır. yavrusu vitaminden zağar kalmasın diye havucudur turpudur yakışması değil güçlü etmesi şiarıyla yapılandır.
öğrencisindir. ev arkadaşının elidir. iyi kötü suya tutulmuş olsa da sabuna erinilmiş eldir. pek temiz değildir. zaten okeyde batakta yenildiği için ev halkına salata yapacaktır. kinlidir. yedirememişlik içerir. kimisi musluğun kenarında duran bingo yarı katı deterjanla insanlık olsun diye yıkar elini. lakin o deterjan onyıllardır insan için değil öğrenci için üretildiğinden, insan cemiyeti artık bulaşığını makinede yıkadığından , kalitesi öngörülemez NASA tarafından hesaplanamazdır. salataya tat katar, yürek bulandırır iç kaldırır. ekseriye domates, soğan ve salatalıktan oluşup evde herhangi biri egeli değilse üstün ihtimal ayçiçek yağı ihtiva eder. herhangi bir besleyicilik kaygısı güdülmeden makarnanın yavuk köftesinin yanına çeşni olsun, ne bileyim güç bela eve davet edilmiş hatun kişilere şekil olsun kavlinde beklentiler içerir. tat verir mi? o yıllarda ağız yüz bükülse de yıllar sonra aranır, özlenir, bulunamaz.
ilişki salatası tabir edilen yeni başlayan ilişkide hatun kişinin evinde ilk yemete olmazsa olmaz salatası vardır. hatun elinden çıkmış olup genelde fena değildir. lakin ki er kişi salatadan sonra geçilecek adımlara odaklı olduğundan kavil tadı tuzu pek anlaşılmaz. akıl başka yerdedir. tek ümit salatada dere otu olmamasıdır ki; yemesen olmaz, ulan yersin gece kalmalı konu peyda olacaksa şimdi dere otu bir vitamin ve gaz deposu olduğundan o g.te takma diş taksan konuşur öyle bağırttırır yani adamın berisini. bi ürperti. he sayın gençler küçük tavsiye ; gittin ki hatun kişi salataya dere otuna abanmış. o gece kalmanı istemiyodur. bakın bunu unutmayın efendi efendi yemeğini ye git arkadaşım sonra denersin şansını ya da hatun kişi beklediğin çılgın kişi değilmiş işte. he bunu göz ardı ettin abandın salataya otuna suyuna yağına ve bi şekil şarap felan bi şekil o gece kaldın o evde. zaten sabaha kadar o guvvatlı ossuruktan yorganı çarşafı atmışındır üstünden kesin o esintiyle. evde kesif bir tavuk ciğeri kokusu. o eve bi daha gitmeye zaten yüzün olmaz.
zat-ı er çapkın adam salatası tektir vazgeçilmezdir. eller zati sürekli bakımlı temiz ve kıpır kıpırdır. abimiz yapacağı salatayı ekseriye italyan, fransız, çin mutfağından seçer. meksika artık eski rağbetini kaybetmiştir. evde dayımızın kesin bilmem hindistandan özel gelmiş köri sosu, italyanın güneyinden bi arkadaşından gelmiş bi fesleğen, ne bileyim olmazsa olmaz kuzey gürcistan mantar tozu felan vardır. bu adamın salatası yenir arkadaş. he yemek niyeti sabit ve saf temizse kanka moduna mütevellit salata yaptırılır. yok yemekle salatayla yeteneğin yoksa hatun kişinin bi hatun arkadaşını al öyle gidin bu dayıya yaptır salatayı. he şöyle bişey zühur bulur ki: dayının maharetine göre her sakallıya da dede demiyeceksin afedersin. adam şimdi parmesan der, brokoli çıkartır bişey ekler salataya bi bakmışın üç kişiye kaloriferli bi oda dar gelir sen kapıyı dışardan sesizce kapatır gidersin ufoyla buz kesen evine. yani gözün g.tün kesmiyosa o kadar da çapkınının yanına gitme.
gençlere her kavilden tavsiyeler eserimin kenar bölümünden alıntıdır..
soğan, nar ekşisi ve hepsinden çok olmazsa olmaz limondur.
sumak ve nar ekşisi..
hazırlayan tarafından katılan sevgi.
limon ve tuz.
(bkz: peynir) bimdeki le peynirlerden değil ama. tam yağlı ezine peyniri.*
salatalığın ta kendisidir. başlı başına güzellik zaten.
soğan, domates ve limon.
pul biber.. deneyin!
(bkz: annem)
zeytinyağı ve tuz.
salatalık.salatalıksız salata mı olur zaten.
nane, mısır.
ince, narin ve sevgi dolu parmaklardır.
nar ekşisi, mısır, sumak.
öncesinde sunulan lezzetli bir yemektir.
ekşi ve tatlı lezzeti aynı anda verebilen bilimum soslar.
(bkz: hardal)