bugün

Yalnızlık dünyayı doldurmuş. Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey. Burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor.
- Neye soruyorsun bu kadar ne iş yaptığımı?
- Okumuş yazmışa benzersin de...
- Ne olacak okumuş yazmışa benzersem?...
- Okumuş yazmış adam öğüt vermez de, dedi.
- Ya ne yapar? dedim.
- Adamı anlar, dedi, ne yapacak.
Sait Faik Abasıyanık - Alemdağda Var Bir Yılan
Kadınlar yalnız nankör değildirler. Değil başkaları tarafından böyle görülmekten ürkmek, kendi kendilerine bile bunu kabul edemezler.
Sait Faik Abasıyanık - Kumpanya
insanoğlunu aldatmak bir zeka sayılmaz ki. Bence zeki adam çabuk kanan adamdır.
Sait Faik Abasıyanık - Mahalle Kahvesi
Doğru, benim sevdiğim bir kız vardı. Ama benim sevmeye hakkım yoktu.
Hani bazı çocuklar ısrarla bir fena hareketi yapmadıklarını iddia ederler. Hakikaten de yapmamışlardır. Ama yapmış gibi bir halleri de vardır. Yapmamış insanların tabiiliğini bir türlü alamazlar. işte ben o çocuklardan biri gibiydim.
On dakika bir mecliste insanların susması korkunç bir şeydir.
Aşkın bir çok rengi vardır.
Mavi,
Koyu mavi,
Kapalı mavi,
Açık mavi,
Deniz mavisi,
Havuz mavisi,
Okyanus mavisi,
Gökyüzü mavisi..
Sen yeter ki iste.!
Hadi gülümse, bulutlar gitsin.! Sait Faik Abasıyanık
Şu karşıki sandalı görüyor musun? Bakın sahile yaklaşıyor. Onu yürüten şey nedir? Kürekleri değil mi? Ya şu uçan martılar! Kanatları yolunsa artık uçabilir mi? Düşünce de böyledir. Dört duvar arasına kapatılmak istenirse kanatsız kuş, küreksiz sandal oluverir ve bütün manasını kaybeder.

Sait Faik Abasıyanık - Birtakım insanlar
Yağmurlu havada da birbirinin yüzüne bakmayı arzu eden insanlar birbirlerini güzel görürler. Sait Faik, Balıkçının Ölümü
Nefes aldığın şehir ne kadar şanslı. Kim bilir, sesini gökyüzü sanan kuşlar bile vardır..
Sait Faik Abasıyanık
Şiir olmayan yerde insan sevgisi de olmaz, insanı insana ancak şiir sevdirir.
Sait Faik Abasıyanık
Karıcağızının hâlâ pembe yüzünü, oğlunun ikide bir şaplak indirdiği güzel ensesini, kızının kirpiğini bir özleyiş özledi!.. insan radyosunu, radyosunun bulanık yeşil gözünü, kırmızı, yeşil, sarı çizgilerle çizikli gavur şehirleri adı dolu aydınlık yerini de özler miymiş? Allah kahretsin! Özlermiş insan duygulu olunca. Sait Faik Abasıyanık, Alemdağ’da Var Bir Yılan
" Beklersem gelmez ki… Beklemesem gelir mi? Umut vardır. Beklemediğim zaman umut vardır.” Alemdağ’da Var Bir Yılan - Sait Faik Abasıyanık
Kafa dediğin eskir, ,
ihtiyarlar, ölür bile insan ölmeden, dedi.
Sonra kalbini gösterdi:
Eskimeyen, eksilmeyen şey buradadır. Sait Faik Abasıyanık
Kıskanç değilim fakat, başkalarına bakma! Beni çıldırtıcaksın... Sait Faik Abasıyanık - Son Kuşlar
dülger balığı hikayesiyle görmeden sevdiğim müthiş öykü yazarı.
Durum hikayeciliğinin edebiyatımızdaki belkide en önemli temsilcisi, Bursa erkek lisesinde ilk hikaye kitabını çıkarmış " Yazmazsam çıldıracaktım" diyen Adalı yazar
Ha bu arada şiir kitabı Şimdi Şevişme Vaktidir çok başarılı bulduğum söylenemez.
Anlayan adam. Gözleyen adam. Kısacık ömrüne bir dünya sığdıran adam.
Hikayeleriyle aklımda kalmış yazardır.
Durum hikayeciliğinin Türk edebiyatındaki en önemli ismi.sokakta duyduğu hişt sesinden tutun da bir balığın ölümünü anlatacak kadar sade,günlük hayatından içinde Yazan bir yazar.hatırladığım kadarıyla Bursa erkek lisesi den kovulmuş.ticaret Hayatına atılmasına rağmen batmış.babasının eğitim için yolladığı isviçre de gününü gün edip zevki sefa eylemiş bir yazar.gerçek soyadı abasızoğulllarından dır.denizi seven,rahatına düşkün,sade bir yaşam süren adam.
- sonra oturup hüngür hüngür ağlasam. Boş geçirdiğim, bağırmadığım, sustuğum günlere...

Bağırmadığınız günler, ben burdayım demediğiniz günler olmasın dostlar... Nerde benim kadehim?
"Nereden gelirse gelsin dağlardan, kuşlardan, denizden, insandan, ottan, böcekten, çiçekten. Gelsin de nereden gelirse gelsin! Bir hişt sesi gelmedi mi fena. Geldikten sonra yaşasın çiçekler, böcekler, insanoğulları.
Hişt hişt!
Hişt hişt!
Hişt hişt! "
bu hale gelmemizde bu halde olmamızda ciddi katkısı olan, akşam dönen adalar vapurunun kıç tarafında bira içip adaya özlemle bakan bir garip insan, öykücü.
“Sana koşuyorum bir vapurun içinden
Ölmemek, delirmemek için...
Yaşamak; bütün âdetlerden uzak
Yaşamak...
Hayır değil, değil sıcak;
Dudaklarının hatırası;
Değil saçlarının kokusu
Hiçbiri değil.
Dünyada büyük fırtınanın koptuğu böyle
günlerde
Ben onsuz edemem.
Eli elimin içinde olmalı,