bugün

bünyeye göre farklı tepkiler verdirir.

misal, benim başıma gelse, ezan bitene kadar 3 günlük yemeği yemiş olurum.
uyku daha tatlı gelmiştir ve bunun sonucu geç kalkılmıştır. birşey yiyemeden yatmak da cezasıdır.
daha beteri sahurda yemek sonrası su içmeye hazırlanırken ezanın okunmasıdır. bazı hocalar ezan okunduktan sonra yeme içmeyi kesmeli diyor o ayrı. aksi halde gırtlaga kadar su içilmesi kaçınılmazdır.
hemen yemeği bırakıp sigaraya abanmak gereklidir. günde nerdeyse 2 paket sigara içen bünyeler için tam bir kabus anıdır. ezanın son anına kadar sigara körüklenme kalmaz adeta yenir.o sinirle insanı uyku da tutmaz. sinire kesmiş bir şekilde işyerinin yolu tutulur.
ezan okunduğu an imsak olduğu için hemen yenen şey bırakılmalıdır. ezanın sonuna kadar vaktim var diye düşününler varsa kaza oruçlarınızı hazırlayın. *
nerden bakarsan bak iftarda yemek yerken ezan okunmasından daha iyidir. göt gibi kalırsın lan.
bazı yurdum insanı tarafından ezanın sonuna kadar yiyebilirsin safsatasının ortaya çıkış nedenidir. hayır efendim biraz kafası çalışsa 2'yle 2'yi toplayıp sonuca varacak. madem sabah ezanının sonuna kadar yiyebilirsin yani süre ezanın sonundan başlıyor, o zaman akşam ezanı okunurken de yemek yiyemezsin sonuna kadar beklemen lazım. öyle mi? tabi ki hayır.
birde şu vardır ki çok sık başıma gelir, sesimi mi beğenmiyor ne.. :
(bkz: tam şarkıya başlamışken ezanın okunması)