bugün

sahibinden.com'un devletin 9 kurumuna şikayet edilmesi

internette dolanırken gördüm, metni aynen aktarıyorum;

"değerli dostlar, sahibinden.com 'un sektörde tekelleşmiş konumunu kötüye kullanması sebebiyle son 2 yıldır ciddi anlamda yaptırım kararları uygulamakta olduğunu türkiye'de internet pazarlama kullanan hemen hemen bütün şirketler ve işletmeler oldukça belirgin hissediyor. sahibinden.com mağaza üyeliklerini %700 zam kararını dayatarak esnaf ve şirketlere sunmaktadır. pindoli, gibi yüzlerce ticari faliyet gösteren işletmeleri zor durumda bırakmakta ve mağdur etmektedir. pindoli firması, sahibinden.com adlı firmayı, rekabet kurumuna ve devletin 9 adet kurum ve kuruluşuna şikayet etti.

şikayet metni şöyle:

18.01.2016

rekabet kurumu başkanlığına

ankara

ilgi: sahibinden.com/2016/pindoli
konu: sahibinden.com şikayeti

sayın ilgili

15 ocak 2015 senesinden bu yana pindoli gayrimenkul ltd. şti. olarak sahibinden.com kurumsal mağaza üyesiyiz. bu üyeliğimizi sınırsız ilan girişli full paket olan (emlak süper mağaza) olarak 2015 senesinde kdv dahil 1.995 tl ödeme yaparak satın aldık.

ancak sahibinden.com sektördeki tüm rakiplerinden üstün, tekelleşmiş bir firma olduğu dolayısıyla 2015 yılına kadar ki fiyat artış politikasını bir anda komple değiştirmiş ve ‘emlak süper mağaza’ yıllık kullanım ücretlerine %700 zamlı bir şekilde bizim gibi kurumsal şirletlere, esnaflara dayatmaktadır. sahibinden.com piyasadaki hakim konumunu kullanarak üyelik şartlarını değiştirmiş ve fiyatı fahiş bir oranda arttırmıştır. yeni dönemde üyeliğimizi yenilemek istediğimizde sahibinden.com bizlere alttaki seçenekleri sunmaktadır;

-10 adet ilanla sınırl ı paket aylık fiyatı: 265 tl yıllık fiyatı: 3.180 tl
-25 adet ilanla sınırlı paket aylık fiyatı: 398 tl yıllık fiyatı: 4.776 tl
-50 adet ilanla sınırlı paket aylık fiyatı: 930 tl yıllık fiyatı: 11.160 tl
-100 adet ilanla sınırlı paket aylık fiyatı: 1196 tl yıllık fiyatı: 14.352 tl
-200 adet ilanla sınırlı paket fiyatı için yıllık 14.500 tl ile 20.000 tl arasında bir rakam talep etmektedirler.
-ayrıca bu sınırlı paketleri kullanan kullanıcı sınırı her 1 ilan aşımında 7,5 tl ek bedel aylık ücrete tabi tutulmaktadır.

bu teklif hiç bir surette yazılı olarak tarafımıza iletilmemektedir. telefon açıldığı taktirde müşteri temsilcisi ofisimize gelmekte ve yüzümüze karşı sözlü olarak teklifi iletmektedir. firmamız tarafından teklifler yazılı istendiğinde ise hiçbir şekilde bu talebimiz yerine getirilmemektedir ve sürekli bahaneler üretilmektedir.

*ülkemizde binlerce sahibinden.com full paket emlak mağaza üyesi bulunmaktadır, sahibinden.com ortalama ‘100’ full emlak mağaza üyesinden yıllık minumum 1.5 miyon tl para kazanmaktadır, bu sayı 50 – 100 bin adet emlak mağaza üyesi ile değerlendirildiği zaman inanılmaz kazançlar-karlar elde edilmektedir. türkiye şartlarında hiçbir sektör yoktur ki böyle haksız ve adaletsiz kazanç sağlasın.

senelik sınırsız ilan girişli üyeliği (emlak süper mağaza) 1.995 tl’den, 200 ilan kotalı üyelik yıllık 15.000tl- 20.000 tl arasında bir rakama yükseltilerek hiç bir sektörde, hiç bir açıklaması olmayan %700 oranında artış karşısında şikayetlerimiz sonuçsuz kalmaktadır, firma hiçbir şekilde geri adım atmamakta tekel olma gücünü kötü niyetle kullanmaktadır. bu durumda sahibinden.com’un ticari hayat içerisinde ciddi anlamda rekabet ihlali yaptığı görülmekte ve ülke ekomisinin dengesine büyük zarar verdiği nettir. sahibinden.com elindeki güce dayanarak aldığı ciddi yaptırım kararlarıyla ‘’rekabet ihlali’’ ve ‘’haksız rekabet’’ yaparak makro ölçekte ülke ekonomisine ciddi anlamda zarar vermektedir. türkiye cumhuriyeti devleti reel piyasalarda küçük, ortak ölçekli ve büyük şirketleri ayakta tutabilmek için her yıl yepyeni eylem planları hazırlarken, tekelleşmiş bir firmanın ülke esnafını yok edecek, ticaretin çok yavaşlamasına, işlemesine sebep olacak böylesine bir kararı hukukun ve adaletin hiçbir temel ilkesine sığmamaktadır.

aşağıda sahibinden.com benzeri güçlü emlak ilan sitelerinin yıllık full ilan paketi - yeni üyelik paketi fiyatlarını tarafınıza örnekler ile sunmaktayız;
-emlakjet.com sınırsız ilan yıllık mağaza üyelik paket fiyatı: 999 tl
-hurriyetemlak.com 500 ilan yıllık mağaza üyelik paket fiyatı: 1.428 tl
-milliyetemlak.com sınırsız ilan yıllık mağaza üyelik paketi: 950 tl
-emlak.net sınırsız ilan yıllık mağaza üyelik paket fiyatı: 750 tl
- ilan.com.tr sınırsız ilan yıllık mağaza üyelik paket fiyatı: 1200 tl
- emlaktown.com sınırsız ilan yıllık mağaza üyelik paket fiyatı: 900 tl

üste sizlere sahibinden.com’un sektördeki diğer rekabet ettiği firmaların yıllık emlak mağaza fiyatlarını yazdık. 2016 yılı fiyat listelerini burada yazılı olan firmalar bizlere yazılı olarak teklifleriyle sunmuşlardır. arzu ederseniz üstte belirttiğimiz firmaların 2010 ile 2016 yılı arasındaki fiyat tekliflerini sizlere ayrıca ulaştırabiliriz.

bizler burada t.c. maliye bakanlığı’nın resmi ticari işletmesi olarak, rekabet kurumu başkanlığının konuyu ciddi olarak değerlendirerek firmaya pazara olan hakim konumunu kötüye kullanmak ve fahiş oranda zam yaparak tüketicileri ve ticari firmaları zarara uğratmaya çalışmaktan başkalarına da emsal olması açısından caydırıcı bir cezanın verilmesini, üyelik bedellerinin enflasyon oranında arttırılarak ya da sektördeki diğer rekabet ettiği firmaların artış politikalarına yakın bir fiyat artışı uygulatmasını, eski koşullardaki üyeliğimizin ve diğer t.c. maliye bakanlığına bağlı binlerce sahibinden.com emlak mağaza üyesinin mağaza kullanım haklarının geri verilmesi ve aktif hale getirilmesinin garantisini talep ediyoruz.
bir yabancı yatırımcı, sermayesi güçlü veya son 1 -2 yıl içerisinde sermayesi güçlendirilmiş pazara hakim konumdaki lider ve karlı bir türk firmasını satın alarak ya da satın almaya çalışarak, bu hakim konumundan haksız kar elde etmeye çalışması ticari ahlaka uygun değildir. aynı şekilde sektöründe tekelleşme konumuna ulaşmış bir şirket elindeki gücü kötü kullanarak şirketi çok ciddi rakamlara satabilmesi - elinden çıkarabilmesi için sermayesini yükselterek - yüksek göstererek bu hakim konumundan haksız kar elde etmeye çalışması da ticari ahlaka uygun değildir.

üyeliğimizin şubat ayının 10’unda yenilenmesi gerekecektir. bu nedenle bu konudaki başvurumuzun acil şekilde değerlendirilerek karara bağlanması hususunu bilgilerinize arz ederiz.

saygılarımızla

pindoli gayrimenkul ltd. şti.
sahibinden.com üyelik numarası: 754687
sahibinden.com şirket üyelik linki: pindoli.sahibinden.com
iletişim bilgileri: pindoli genel merkez
0.850 317 7017
site: http://www.pindoli.com/

ilgili kişi: yönetim kurulu başkanı
ruhullah meriç

iletişim bilgileri:

adres: millet mh. derya cad. no:111 / 1a yıldırım/bursa

sahibinden.com adlı firmanın şikayet edildiği diğer kurum ve kuruluşlar:
-t.c. cumhurbaşkanlığı
-t.c. başbakanlığı
-t.c. rekabet kurumu
-t.c. maliye başakanlığı
-t.c. ekonomi bakanlığı
-t.c. ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanlığı
-tobb
-tüsiad
-btso"
sahibinden com devletin 9 kurumu satışa sunuldu şeklinde okunan başlık.

akp döneminde gerçekleşmiştir.
ezilen sermaye sahipleri, birleşin!

tabiri caizse adamlar müşterini ayağına kadar getiriyor.

sitenin üstünden düyanın parasını kazanıyorsun.

sonra vay efendim, tekel oldular bizi dürtüyorlar...

amına kodumun orospu çocuklarına bak sen.
(bkz: okumadım)
gelişmeleri takip ettiğim şikayet.
sahibinden.com sitesinden alışveriş yapanlar bilir. kredi kartı olmadan asla alışveriş edemezsiniz. normalde. ben de uyuz oldum bu uygulamalarına. dedim ki ben bunu delcem.

yaklaşık 3-4 yıl önceydi. ürünü beğendim. yöntemim bana kalsın, ürünü satın aldım hemde kredi kartsız. bu sitenin yetkilileri de yazdıklarımı okursalar şayet boşuna kasılmasınlar kredi kartsız satın aldım ürünü.
güncel Önemli Başlıklar