bugün

(bkz: dilencilerin dilekçi olma süreci)
cep degil ki$ilik dolduran bir davrani$tir.
+: dilenci
-: vatandaş

+ allah rızası için bir sadaka
- vik vik vik, bik bik bik (içses: al sana ayar)
+ (içses: kaç ayar? )
davranışı sergileyen kişideki kişilik bozukluklarını, tatmin edilememiş egoları, hayatındaki bir çok ortamda ezilen ya da hor görülen insan olmanın verdiği kompleksle rol değiştirme isteğini ortaya koyan, etik olmayan hatta alçakça olan, sergileyen kişiye ne oldum deme ne olacağım de şeklinde ayarın tillahının verilmesini gerektiren davranıştır.
Ayar yiyesi yüzsüz arsız dilencilerin hakkını vermektir. Gerçek bir hikayeden yola çıkarak örnek vermek gerekirse (ki bu nasıl bir gereklilik ben de çözmüş değilim) :

(-)dilenci, (+)ben
-allah rızası için ekmek parası.. sabahtan beri bir lokma yemedim.
+yok para. ama dur bir saniye. şu torbanın içinde poaça var. yemedim daha. al sen ye istersen.
-allah rızası için çay parası.

Not: ben çok safım. buradan onu çıkardım. karnım aç deyince dayanadım ama dilenciden ufak çapta ayar yedim. işte böyle dilenciler ayar yiyesidir.
"Elin ayağın tutuyor, çalışsana"dır.
dilenci (s*kik):s
ben :n
arabayla açık park yerinden hareket etmek uzereyim arabanın kapısına bir dilenci dayanır
s_ kardeşim ameliyat oldum ...sehrine gideceğim param yok (ameliyat yerini göstermek üzere ben de tamam tamam gösterme dedim)bi para verirmisin
n_tamam amca ben de o tarafa gidiyorum gel seni götüreyim
s_yok kardeşim acim yemek yemem lazım
n_tamam gel doner salonuna götüreyim
s_hanimim var surada
n_onları da götüreyim gel beraber gidelim
s_yok kardeşim rencide olurum onların yanında (sonra adam pes eder)s*kik herif. yer mi lan anadolu çocuğu bu numaraları.
Normalde çok hazırcevap bir insan olmakla beraber yapamıyorum. Pek çoğunun aslında yalancı olduğunu bilmekle beraber sırf "Allah rızası için" dediğinden Yok diyemiyorum.