bugün

bir muslumanın incil tevrat ve zeburu okumayıp onlar yanlıs demesi dogruda bu mu yanlıs.
aslında keşke "richard dawkins'in kur'an'ı okumadığını itiraf etmesi" şeklinde değiştirebilsek dediğim başlık. bu bir durumdan ziyade itiraftır çünkü.

richard dawkins, celal şengör, sevan nişanyan, turan dursun, yasin ceylan, ayşe hür, kerem cankolaç, efe aydal vb gibi islam tanımı yanlış ve felsefe bilgisi eksik ateistlerin dahil oldukları kategori: sünni ateist
diplomasız cumhurbaşkanına tahammül edemeyen ateistlerin nedense çarçabuk sindirdiği rezalet.
öncelikle islamı eleştirmek için kuranı okumaya gerek yok. islam sadece kurandan ibaret bir sistem değil. bir çok yorum ve uygulaması zaten evrensel ahlaka ve insan sağlığına uygun değil hatta düşman! burdan bile eleştirmeye başlanabilir!

ama eğer sizin kafanızdan konuya yaklaşırsak yani ilaa kuranı okuması lazım kafasından, buraya gelip dawkins'i eleştiren veletlerin hem kuranı hem bu şahsın en azından bazı eserlerini okumuş olması şart. yoksa bunlar sizde yallah!

kuran öyle bir kitap ki okuyup gerçekten aklınla sorgularsan ya ışid gibi selefi tarafına gidersin ya da deist/ateist olursun! siyah ve beyaz gibi gayet net! hala gerçek islam bu değil, barış, sevgi, çicek, böcek dini falan diyenler ya okuyup incelemeyenler ya da içlerindeki ölüm ve sonrasında illa bir yaşam olmalı korkusunu aşamayanlar!
ha bir de okuyup adnan hoca gibi islamın payvona uyarlamasını yaşayanlar da var... öyle muğlak ifadelerle dolu bir kitap ki onlarca farklı tarikat oluşuyor!
Richard dawnkins in hic bir kitabini okumadan gelip burada kendisini elestirmesi kadar komik olmayan eylemdir.
bu farkı daha nasıl anlatabilirim bilmiyorum. bak; bir insanın kendine din seçerken araştırma yapıp yapmaması zerre umurumda değil. Richard dawkins'in Kur'an'ı okumamış olması tek başına hiçbir şekilde umurumda değil. fakat bu adam her yerde ağzından salyalar saçarak islam karşıtı provakasyon yürütüyor ve bu sayede tonlarca da para yürütüyor. bu adam kendisiyle kamera karşısında tartışmak isteyen müslümanlardan astronomik fiyatlar istiyor. evet bu adam insanlarla tartışmak için para istiyor. kaç para istiyor biliyor musun? tam 25 bin dolar istiyor. https://mobile.twitter.co...status/688507780366372864

ne güzel; hem her yerde islam dini hakkında atıp tutarak paraları götür, hem utanmadan islam dininin tek kaynağı olan Kur'an'ı okumadığını itiraf et, hem bu konuda seninle tartışmak isteyen insanlardan utanmadan 25 bin dolar iste ve hem de tüm bu yaptığın ahlaksızlık türkiye'deki kompleksli ateistler tarafından normalleştirilmeye çalışılsın.

Bu başlığa gel, Richard'ın götünü kurtaracam diye kendi götünü yırt; sonra git erdoğan'ın götünü kurtarmak için kendi götünü yırtanlara "çomar" de.

gülüyorum...
nazileri anlamak için "kavgam" kitabını okumam gerekmediği gibi islam hakkında bir fikrim olması için de kuranı okumama gerek yok demiş.

öncelikle bu adama bilim adamı vs. diyen varsa bi kalksın siktirsin gitsin.

istediğiniz dini ele alın, hiç bir yerde 1 kişiden fazlası inandıkları dini aynı şekilde yaşayamaz.

herkesin zihin yapısı, yetiştirilme şekli, dünyaya, dine bakış açısı, dini ne kadar önemsediği vs. farklıdır. bir dini 2 kişi aynı şekilde yaşayamaz. çok ufak da olsa farklılıklar olacaktır.

böyle bir durumda bir din hakkında objektif bir bilgi birikimine ve görüşlere sahip olmak istiyorsan o dinin değişmezi olan şeyleri öğreneceksin, araştıracaksın.

kuranı okumadan islam hakkında konuşmak, saçmalıktan öte değildir.
Cogu insan dogdugu cografyanin dinine inanir, diger dinleri arastirsa muhtemelen Richard Dawkins in hakli oldugu gercegini gorecektir. Bu durumda Kuran i okuyup okumamasi hic bir seyi degistirmez. Dinlerin kokenini bilimsel olarak inceledigi icin (ozellikle Sumer leri) karsina ne cikacagini tahmin edebilmistir.
kişinin "bence tanrı yok" demesiyle, koskoca bir dini, hakkında kitaplar yazarak ve kurumsallaşarak karalamaya çalışmasının arasındaki farkı anlamayanların varlığını bize gösteren başlık.

mesela kişi peynir sevmeyebilir; fakat peynirin sağlığa zararlı olduğu hakkında kitaplar yazıyorsa, seminerler veriyorsa, dernekleşiyorsa, ciddi paralar kazanıyorsa; doğal olarak bu kişinin savunduğu konuya hakim olması beklenir değil mi?

günün birinde bu kişi çıkıp da "ne bileyim ben hiç peyniri labratuvarda araştırmadım ki; sadece alerjim var benim, o yüzden penir kötüdür" derse onu da haklı bulmalıyız öyleyse... sonuç olarak adamın peyniri sevmemesi için yemesine gerek yok, degil mi?!

ne kadar mantıklı oha!..
bayağı ateist psikolojisini, dogmatikliğini ve bağnazlığını süper ifşa eden itiraftır. her eksi bunun bir işareti. kendi kör inancı doğrultusunda bir insanın okumadığını itiraf ettiği bir kitap hakkında dünya çapında propaganda yapmasını bile vicdanen sindirebilen bu insanlara ne diyeceğimi bilmiyorum. bu nasıl bir kötülüktür? 

inşallah gerçeği arayan akıllı kimseler için "bir dakika ben ne yapıyorum ya?" dedirten bir başlık olur.
Kendi ayıbı beni ilgilendirmez.
Niye bu kadar üsteliyorsunuz. Arap masalları sevmiyor demek ki... *
anladık ki, sözlük ateistlerine göre bir insanın temel kaynağından haberi olmadığı bir konuda eleştirel kitap yazması, söyleşiler yapması, dernekleşmesi, her türlü anti propaganda yapması çok çok normal bir durum.

öyleyse, diplomasız cumhurbaşkanı müstehak size...
Okusaydı imana gelecekti hemen değil mi? Buna laf eden vatandaş incil'i, tevrat'ı okuyupta mı red etti acaba? Hiç sanmıyorum! veya kaç kişi kuran'ı okuyup da müslüman oldu? Ha adam okusaydı daha iyi olurdu tabi, ama okumadıysa eğer, okumadığı bir kitaba inanmaması pek anormal değildir, esas ilginç olan okumadığı bir kitaba inanınıp savunan insanlardır.
çokta şeyinde olmadığını gösterir.
"bizi uzaylılar yaratmış olabilir", "hiçlikten kendiliginden evren oluşabilir", "peki o zaman Allah'ı kim yarattı" gibi 1. sınıf; hatta hazırlık sınıfındaki felsefe öğrencilerinin dahi götleriyle gülecekleri bayağılıkta geri zekalılıklar sergilen bir aptalın felsefi tabandan açıklama yapabildiğini sananları da ortaya çıkaran başlık.
neyse bunu geçsem de richard'ın sözde islam eleştirileri internette duruyor, kolayca bulunabilir. Kur'an'ı okumamış olduğunu itiraf etmesine rağmen Müslüman olduklarını iddia eden toplumlar üzerinden yapacağı herhangi bir islam eleştirisi sadece ad hominem olacaktır. gerçi siz mantık hatalarını da bilmiyorsunuz.
olabilir dawkins akademik kökenden geldiği için olaya daha bilimsel ve açıkamayı daha felsefi tabanda yapıyor. yani gidip salt kurana bakıp muhammed bayağı karı almış o halde allah yok diyecek bir algıya sahip değil. daha çok ateizm teizm tartışması döndürüyor ve mücadele ettiği kişiler eline kuranı almış bir elinde de kılıcı tutan selefi tipliler değil. akıllı tasarımcı dediğimiz kesimle mücadele ediyor. yani biraz daha sizin kitap görmüş kafa kesmek yerine okumayı seçmiş kişilerle denebilir.
belli aralıklarla hortlayan komedi.
inşallah bu başlık altında richard'ı "oguması mı lazumdu", "siz sanki evrümü ogudunuz mu", "siz de bu adamın ketaplarını ogumuyonuz" gibi inanılmaz saçma izahlarla aklamaya çalışan geri zekalıların entrylerinden bir kolaj hazırlamayı düşünüyorum. "yüzyılın geri zekalıları" isimli bu çalışmada yer almak istemeyenler entrylerini geç olmadan silsinler.
sonra "vay benim geri zekalılığımı tescillemişler. vay bana iş vermiyorlar, kız vermiyorlar" diye ağlamayın.
Siz türlerin kökenini veya herhangi bir evrimsel biyoloji kitabını okudunuz o yüzden 'maymundan mı geldik yeaa' diyosunuz demi, helal süper devam, sadece kendisinin doğru olduğunu kabul eden yanıldığını göremez yapacak bişey yok.
Bilimde din olmaz.
Din olursa o zaten bilim olmaz.
Lütfen sapla samanı birbirine karıştırmayalım.

Dawkins bilim insanıdır.
iyi ki okumamış olmasıdır. Bir de okusaydı adamı kimse tutamazdı.
tarihin ironisi ve ateistlerin psikolojisini göstermek amacıyla aklıma geldikçe sol frame'de de beliren rezalet.
Peki sen hinduistlerin bütün dini kitablarını okudunmu da tek gercek din islam dır diyorsun ve ona karşı propaganda yapmış oluyorsun. Senin için hinduizm ne kadar uzaksa darvin için islam o kadar uzak. bütün dini kitabları okusunmu adam ki islama giydirdiğini duymadım. Ayrica eskiden herkesin inanışlı olduğunmu mu sanıyorsun eskidende inanmayan insanlar vardı bolca bu topraklarda ama müslümanım deyip çaktırmıyorlardı. Neyse entresan bi kafa var sende ne anlatsak boş ilk okul eğitimden başlamak lazım belki argumentasyonlara gel.

Edit: pardon charles darwinden bahsediliyor sandım. Bu dawkins gerçekten islama giydirmiş. Ama olsun terörü yeterince içinden ayıklayamamiş bi dine kim giydirirse helal olsun.
biri kur'an'ı okumadan ateist olabilir, bana ne?.. ama biri okumadığını itiraf ettiği bir kitap hakkında dünya çapında bir propaganda başlattıysa ve binlerce mürit toplayıp dernekleştiyse orada dev bir akıl tutulması vardır. bu iki farkı anlamaktan aciz adamın nefes alıp verebilmesi?..