bugün

günümüzde artık şart 16 yaşına gelmiş biri neyin ne olduğunu herkesten iyi kavrayabilir.

edit,

aleyna kim amk bir ben mi bilmiyorum şu olayı.
aleyna sen misin?
Dünya her gün daha kötüye giderken, reşitlik yaşı kesinlikle yeniden 21'e çekilmeli.

Reşit olmak sadece alkol sigara alabilmek değil, her şeyinle kendine bakabilmek tek başına hayatta kalacak yetenekleri kazanmış olmak demek. 16 yaşında kim tek başına hayatta kalabilir, hele ki böyle bir dünyada?

Reşitlik yaşı 16 olursa devletin baktığı çocuklar 16 yaşında sokağa atılacak; gençler 16 yaşında araba kullanacak, hatta çoğunlukla alkol alıp araba kullanacak; çocukça işlediği basit suçlar nedeniyle katillerle, tecavüzcülerle hapis yatacak; bir kesim reşit oldu artık diyerek 16 yaşındaki kızını evlendirme çalışacak...

Ötesini berisini düşünmeden saçma sapan şeyleri savunmayın.
Alanında uzman olan hocamızın sık sık ifade ettiği ayrıntıyı hatırlatan istem.

Ülkemizdeki aile yapısı ve ilişkilerinden kaynaklanan "anne baba için hep çocuksun" ve "baba vefat ettiğinde büyürsün" felselerine benzer yaklaşımdan dolayı geç akıllanan bir toplum olduğumuzu söylerdi.

"Her zaman girişken cesur gözü pek yönümüz ön plandadır. Fakat durup düşünüp tartmaya, zekamızı kullandığımız kadar aklımızı kullanmaya pek zaman ayırmayız biz" derdi.

"En sık kullandığımız cümlelerden biri 'bugün ki aklım olsaydı' 10 kişiden 8'nin ağzında 2'sinin hep aklındadır" derdi.

16 yaş istemini duysaydı;
Ünlü cümlesiyle
"Sabırlı ol kendine zaman tanı gelecek te bir gün gelecek sen kendini hazırla yeter ki"derdi.

Tanım; kazancı olabileceği gibi kaybı ve yükü de daha fazla olacak olandır.
(bkz: liseli vardı ya ah o liseli)
(bkz: kazai rüşt)
tüm dünya genelinde icki; sigara; uyusturucu kullanımları, cinsel iliskiye baslama yasi; dusuk ve dogum yapma yası, evden kaçma, vs vs vs gibi istatistikler goz onune alininca 16 cok buyuk kalir hadd-i zatinda artiyorum ve 12-13 seviyelerine cekilmelidir diyorum.

ek olarak su adresi birakayim meraklilarina abd'de yapilan bir calisma:
http://www.advocatesforyo...onsibility-call-to-action-

ayrıca bi de dunya saglık orgutunden su veriyi paylasmak istiyorum:

Condoms are widely used, more by males than females, and more than before. Condoms are the most commonly used form of contraception among 15-year-olds at their last sexual intercourse, with wide variations between countries (from 65% in Sweden to 89% in Spain).

bu yastaki bebe (pardon bebe dedik ama) hamile kalmamak icin kondom veya ilac kullanabilecek akli melekelere sahipse yeteri kadar resit olmustur. kafa calisio sorumluluk bilio kacinio veya ustlenio vs vs vs.
16 yaşında kız kaçıran yazar beyanı.
16 yaşında biri ne kadar olgun olursa olsun gelişme çağının en önemli kısmındadır ve hata yapmaya en müsait olduğu yaşlardadır. bir de reşit olma yaşına buna indirirlerse hani eleştirdiğimiz gençlik daha da kötü bir hale gelir ve çocuklara olan yani o yaşlardakilere olan daha da artış sağlanır. alkol alınan mekanlar, uyuşturucu konusuna hiç girmiyorum. yapılacak büyük bir hata olur böyle bir uygulama.
kesinlikle bencede 16 olmalı ya bi 18 olayımda kurtulayım artık bıktım.
Reşitlik sadece akıl ermesi veya cinsellik hakkında ki bilgiler değildir, öncelikle bunu kabul etmeliyiz.
insan ömrünün daha kısa olduğu zamanlarda ( 2. Dünya savaşı öncesi dönemler.dünya savaşından sonra tıp ve teknoloji hızlı gelişmiş ve insan ömrünü doğrudan etkilemiştir.) reşitlik 14-16 yaş arasına tekabül etmekteydi bunun sebebi ise doğumdan itibaren hayatta kalma mücadelesinin başlaması ve zorluklarla mücadele etmek, sürekli hayatta mücadelesi için kararlar veren bireyin hem fiziki hemde akli olarak çabuk olgunlaşmasıdır.

Günümüzde ise aile gözetiminde düzenli hayatlar içerisinde büyüyen verdiği en zorlayıcı karar ios mu android mi ikilemi olan bireyin erken olgunlaşmasını bekleyemeyiz.

Hatta hayat standartları daha yüksek batı ve kuzey Avrupa ülkelerinde(ayrıca soğuk havanın etkilerini es geçmemek kaydıyla) buluğ çağları bile 16 yaşında başlamıyor neredeyse.

Bilginin ulaşılmasını daha çok şey biliyor olduklarını kabul etmekle beraber muhakeme yeteneklerinin çok gelişmediği bariz olan günümüz toplumunun yeni gençlerinin 16 yaşında reşit olması saçmalıktır.

Daha geç yaşlara alınması sadece muhakeme yetenekleri düşünüldüğünde olası gözükse de 18 hala en uygun yaş çünkü üniversite hayatları ve özgürlükleri de söz konusu.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar