bugün

* Tanım: 'bence' ilk başta belki böyle olması tasarlanmamış olsa da, referandumun bir güç oyununa, daha doğrusu 'biz sizi yeneriz' oyununa dönüşmesinden kaynaklı bir durumdur.

Aslında oylanacak şey neredeyse anayasa olmaktan çıkmış,ufak bir seçim provası niteliğinde particilik olayına dönmüştür.

Bir parti liderinin çıkıp da 'beni tutuyorsan evet/hayır diyeceksin' demesi size de saçma gelmiyor mu? bir tek ben mi salağım. Bir tek ben mi okudum anayasanın değişmesi istenilen maddelerini?

Bir tek ben mi özgür düşünce yoluyla, ölçerek, tartarak hareket ediyorum lan?

Neden lan sözlükte, sokakta, sosyal paylaşım sitelerinde, hatta aynı ev içinde yaşanan bu evet-hayır hesaplaşması.

bu işin Doğrusu değiştirilmesi düşünülen maddeleri okuyup, akıl süzgecinden geçirip kimseyle atışmadan, tartışmadan, bir kutup yaratmadan, gidip adam gibi oyunu kullanmak/kullanmamak değil mi? Ben mi yanlış biliyorum arkadaş?

Neden evetçiler 'x' partili, hayırcılar 'y' partili, oy kullanmayacak olanlar 'z' partili oluyor ki?

Evet diyecek(!) bir partiden * biri çıkıp 'ben hayır diyeceğim' ya da hayır diyecek(!) olan bir partiden * biri çıkıp 'ben evet diyeceğim' dediğinde partisinden ihraç edilmesi size de saçma gelmiyor mu oğlum?

Hatta ondan önce birilerinin ben 'x' diyeceğim sen de de politikası saçma gelmiyor mu?

Hani lan özgür irade?
Hani lan özgür düşünce?
Hani lan benim aynı sokaktaki esnafın beraber tavla atabildiği, aynı iş yerinden beraber öğle yemeğine çıkan, onda olmadığı için kendindekini veren kutuplaşmamış ülkem? Bu muyduk lan biz?

bir kıvılcım mı gerekiyordu ayrışmamız için?
yüksek oranda doğru olan güzel bir saptamadır.
bi' nevi nabız yoklamak diyelim.
doğrulanmış önermedir.