bugün

aslında gönülden geçen başlık şudur: "referandum hakkında en çok yorumu henüz oy kullanacak yaşta olmayanların yapması"

efendim neredeyse hepimizin facebooku var artık, allah emri. yaklaşık 2 aydır facebookta yaşanan referandum çılgınlığını en çok henüz oy kullanma yaşı gelmeyenlerin yaptığını gözlemlemiş bulunuyorum. yalnız burda hedef kitlem liseliler değildir sadece. mesela beni bu başlığı açmaya iten listemde bulan 13-14 yaşlarındaki bir ergen kız çocuğudur.

bu ortaokul kesimi beyaz türk, orta-üst sınıf bir aileden geliyorsa özellikle beyninizi siker afedersiniz iletileriyle. benim bu kız mesela bir saat içinde ikisi ingilizce olmak üzere 4 adet status güncellemesi yaptı. iletiler de "ya atamızın sözünü dinlemek bu kadar zor muuu :(((" tarzında. yahu bi yavaş. ne biliyosun da konuşuyorsun siyaset hakkında? aklı başında bir liseli oy kullanamasa da siyaset hakkında konuşabilir, ehildir. ama sen kızım? okulunda bi atatürk gördün gelip onunla bütün siyasi sorunları çözmeye çalışıyorsun. yavaş, bi öğren önce...

o da haklı ama, etrafındaki güya bu işte 'ehil' olanlar, "amaaan yavrum, biz biliyoruz da mı konuşuyoruz" tarzında dolandığı için kız da facebookta dünyayı kurtarmaya bu yaştan başlıyor.. neyseki artık bitti şu çılgınlık, maksimum 2 gün sonra tekrar "yha avril çookk şiriiiinnn" diye takılır kitle.
(bkz: kılıçdaroğlu)
o kadar miting yaptı bi de adam.