bugün

Türkiye'de dinin olmadığının göstergelerinden biridir. Türkiyede 'din' var din yok. Şimdi anneden babadan 'din' öğrenen hayırlı evlatlar ':(' ye abanacak :D. Oruç tutmak fakirleri, açları anlamak için yapılan bir ibadettir. Bana göre de en güzel ibadettir oruç tutmak. Fakirler yemek bulamazken açlar yemek bulamazken siz dışarıda yemek yiyorsunuz, içme sularıyla elinizi yüzünüzü yıkıyorsunuz peki neden Ramazan'da dışarıda yemek yenmesine karşısınız? Oruçlu olanlara gösterdiğiniz saygıların 1/10 unu gerçek açlara, fakirlere gösterseniz oruç tutmaktan daha büyük sevap kazanırsınız. Gösteriş için hiçbir ibadet yapılmaz. Ne yazık ki Türkiye'de ve arap yarımadasında durum gösterişten ibaret. (bkz: üstü minare altı şişhane) Uzun lafın kısası bırakın isteyen istediği gibi yaşasın özel hayat diye bir şey var hem anayasada hem de Kur'an da. Kime diyorum ki üstteki bir iki satırdan sonra okuması gereken kişiler okumayı çoktan bırakmıştır. Siz dininize sahip çıkıyor diye ak partiye de oy verenlersiniz :D. Kur'an'ı şunlara okutmak gerek. Yazık vallaha yazık.

edit: kontrol ederken gördüm 'Ramazan' diye bir ibadet yok 'Oruç' olarak değiştirdim.
editle gelen dipnot: Muharrem Orucu zamanında iftar saatleri bile verilmiyor onlara da(ben de onlardanım) bi' saygı duymak gerek zira Muharrem ayında su içmek bir kaç kaşıktan ibaret ama Ramazan kadar saygı duyulmuyor.
elimde biramla yolda selam verdiğim yobazların saçmalığı. istediğim gibi yer içerim nefsine hakim olamıyosan tutma kardeşim.
yenir efendim. oruç tuttuğum zamanlar hiç rahatsızlık duymazdım, canım çekmezdi. oruç tutan kime sorsam canı çekmiyormuş. şimdi dinsizim şapur şupur yerim kimsede bir şey diyemez. şu an balkonda bira keyfindeyim.
oruç tutan insan için nefsi terbiye olayı bu yemek yerlerinin tam göbeğinde tutulan oruçla gerçekleşir.
heryerin kapalı olduğu kimsenin yemek yemediği hiç yemek kokusunun bile gelmediği biyerde oruç tutmak senin nefsin ürerinde bi gelişme sağlamaz. sadece aç kalmışsın olurusun okadar.
bu sebeple ne yiyene karışabilirsin nede yemeyene...
bir insan saygısından karşında yemeyebilir bu tercihtir.
ben tam karşısında yenilmesi taraftarıyım... işte imtahan budur.
orucu restorantların tam ortasında tutmalısın.. kendini eve kapatarak değil.