bugün

alman kumandan prens bismarck efendinin mevcut semavi dinlerin lahutiliğine dair yaptığı araştırmalardan çıkardığı sonuç hasebiyle peygamber aleyhisselam hakkındaki düşünceleri dile getirmesi.

muhtelif devirlerde, beşeriyeti idare etmek için taraf-ı lahutiden geldiği iddia olunan bütün münzel semavi kitapları tam ve etrafıyla tetkik ettimse de, tahrif olundukları için, hiçbirisinde aradığım hikmet ve tam isabeti göremedim. bu kanunlar değil bir cemiyet, bir hane halkının saadetini bile temin edecek mahiyetten pek uzaktır. lakin muhammedilerin kur'an'ı, bu kayıttan azadedir. ben, kur'an'ı her cihetten tetkik ettim, her kelimesinde büyük hikmetler gördüm. muhammedilerin düşmanları, bu kitap muhammed'in zade-i tab'ı olduğunu iddia ediyorlarsa da, en mükemmel, hatta en mütekamil bir dimağdan böyle harikanın zuhurunu iddia etmek, hakikatlere göz kapayarak kin ve garaza alet olmak manasını ifade eder ki, bu da ilim ve hikmetle kabil-i telif değildir. ben şunu iddia ediyorum ki, muhammed mümtaz bir kuvvettir. destgah-ı kudretin böyle ikinci bir vücudu imkan sahasına getirmesi ihtimalden uzaktır.

sana muasır bir vücut olamadığımdan dolayı müteessirim, ey muhammed! muallimi ve naşiri olduğun bu kitap, senin değildir; o lahutidir. bu kitabın lahuti olduğunu inkar etmek, mevzu ilimlerin butlanını ileri sürmek kadar gülünçtür. bunun için, beşeriyet senin gibi mümtaz bir kudreti bir defa görmüş, bundan sonra göremeyecektir. ben, huzur-u mehabetinde kemal-i hürmetle eğilirim.
muhtemelen ortadoğudaki müslümanlara yalakalık yapmak için söylenmiş bir söz öbeğidir.
bu kadar iyi osmanlı dili konuşmayı nerden öğrenmiş onu bi söylesin, biz kendi peygamberimiz hakkında düşünürüz, haaa düşünüyorsa onunda peygamberi olsun...
goethe'nin açık etkisi altında söylenmiş sözlerdir. goethe'nin bu anlamda şirleri ve sözleri vardır, kur'an'ın almanca meali, avrupa ülkelerinde ilk ortaya çıkmış meallerden biridir. islama karşı önyargıyı ilk defa goethe kırar ve almanya'da ve diğer ülkelerde bunun yankıları olur.

şimdi buradaki mal bakıyor kur'an'a. "mantıksız", "saçma"... koskoca bismark bakıyor, büyüleniyor.

bence "göz"le bakmak lazım; başka türlü görmesi zor oluyor.
psikolojik savaş taktiğidir,işe yaramışdır. mehmet akif ersoy dahil birçok insan almanları kurtarıcı olarak görmeye başlamıştır.''Değil mi bir anasın sen, değil mi Alman'sın,0 halde fikr ile vicdana sahip insansın;Bilir misin ki senin Şark'a meyleden nazarın ,Birinci defa doğan fecridir zavallıların'' Mehmet Akif Ersoy
Ayrıca hz muhammed'i bismarck'dan öğrenecek değiliz
psikolojik savaş taktiğidir,işe yaramışdır. mehmet akif ersoy dahil birçok insan almanları kurtarıcı olarak görmeye başlamıştır.''Değil mi bir anasın sen, değil mi Alman'sın,0 halde fikr ile vicdana sahip insansın;Bilir misin ki senin Şark'a meyleden nazarın ,Birinci defa doğan fecridir zavallıların'' Mehmet Akif Ersoy
Ayrıca hz muhammed'i bismarck'dan öğrenecek değiliz