bugün

popeyes'in üst orta sınıf menüsüdür.

Popeye's Luisana Kitchen / 8 Parça Acılı Kanat
Mekan / Restaurant : Maslak istinye Park AVM

Sevgili dostlarım, arkadaşlarım, yurttaşlarım.... Romalılaaaaaaaaaar ! Hepinizin de bildiği üzere sentetik gıdalara uzuuun yıllarını vermiş bir kardeşiniz olarak bu engin birikimimle kendimi bir otorite kabul edebilir ve deneyimlerimi sizlerle paylaşabilirim... Köşenin adı bundan sonra "sentetik gıdalar gurmesi". Başka bir deyişle organik olmayan, kişiye özel hazırlanmamış, endüstriyel süreçlerden geçmiş ve işlenmiş gıdaları konuşacağız... Yani resmen sağlıksız besleneceğiz... Neyse lafı uzatmayayım... Masaya yatıracağımız ilk mutfak Popeye's ...

efendim öncelikle yorumlarımı bir kaç kere giderek muhtelif defalar tekrar eden hususları dikkate aldığımı belirteyim...

çalışanlar : istinye park'taki popeye's restaurant'ının çalışanları ile başlayalım isterseniz. çalışanlar kılık kıyafetlerine çok dikkatli ve özenli hepsinin üniformaları ve kişisel hijyenleri çok temiz. gıda sektöründeki tüm fast food zincirlerinin özen göstermesi gereken bu hususta gereken özeni gösterebilen firma sayısı parmakla gösteriliyor. özellikle başka yazıların konusu olacak palyançolu ve burger alevli firmalar bu konuda resmen sınıfta kalırken popeye's in tüm restaurantlarında belli bir kişisel hijyen levelini yakalayabilmesi takdire şayan... bununla birlikte istinye restaurant'ındaki çalışanlar güler yüzlü değiller. siparişleri alırken yeterince ilgili değiller ve cevaplarınızı bir kaç kere teyid ettirebiliyorlar... hijen kurallarına gösterilen özenin müşteri ilişkilerine gösterilmediğini görüyoruz ve ne yazık ki çalışanlara notumuz bu sebepten ötürü 5/10 seviyesine ancak ulaşabiliyor.

içecekler : yaklaşık her 5 siparişimizden 2 sinde ıce tea şeftali ürününün kalmadığını görüyoruz. popeye's bu konuda pepsi grubu ve bu grubun ice te segmentindeki lipton ile çalışmakta... lipton türkiyede fabrikasyon çay işini en iyi yapan organizasyon bu kalitelerini menüdeki ürüne de kolayca yansıtabiliyor. ancak ama stok takip prosesindeki sıkıntılar ama tedarikçi kaynaklı sıkıntılar malın zaman zaman yok satılmasını (özellikle şeftalili üründe) beraberinde getirmekte... aynı sıkıntı pepsi'nin light ürünlerinde de yaşanmakta. buz / içecek oranı ideal seviyede olan sentetik içeceklerimize yine yok satılmasının etkisi ile ancak 4/10 verebiliyorum.

ikincil tüketim grubu: popeye's in bu konuda en iyi olduğu ürün biscuits... ürün karşınıza kesinlikle sıcacık geliyor. tüm restauranlarnda her seferinde dikkat ettiğim ve doğru uygulandığını gördüğüm bu husus biscuit lerin yumuşacık hamuru ve benim damak tadıma çok uygun bir şekilde belli belirsiz şekeri ile birleşince ortaya mükemmel bir tamamlayıcı çıkıyor. üzerine sürülmüş yumurta çok smooth duruyor ve kesinlikle rahatsız edici değil. ayrıca hafif yapısı ile de tavuk eti çok uyumlu, tüm bu güzel şeylere karşın içerisindeki karbonat çok yoğun ve tadı üzerinde baskın bir etkisi var. menünüzün içerisinde size 1 adet biscuit sunulacaktır. başka bir menü de alırsanız birlikte deneyebilirsiniz, tavsiye ederim. 7/10

biscuits ne kadar başarılı ile patates kızartması da bir o kadar başarısız öncelikle bu patatesler sentetik bir fast food ürününe benzemiyor. kızartma tekniği, dilim yapısı gibi özelliklere baktığımızda daha çok ev üretimi patatesler baz alınarak ortaya konuldukları görülebiliyor. Her ne kadar evde üretilen patatesleri hazır patateslerden çok sevsem de bu tip patateslerin fast food tüketim grubuna yakışmadığını düşünüyorum... yine de popeye'nin patateslerini bağrıma basıp seve seve yiyebilirdim. oysa görülüyor ki popeye's patateslerde evde üretim patateslerden alınan verimin de oldukça gerisinde. patateslerin kızartılmadan önce çözüldüğü ve bünyesinde bulunan suyun kristalleşerek nişastanın yapısını bozduğu çok net hissediliyor. denenen her seferinde alınan aynı netice ile popeye's patateslerinde sizlere en kötü patates deneyimlerinden birini yaşatmayı taahüt ediyor gibi... 3/10

soslar, ıvır zıvır : popeye'nin patateslerden daha patates olduğu bir konu varsa o da sarımsaklı mayonezi... içerisinde çok ypun bir yağ tadı var ve sarımsaklar sosun içerisinde homojenize edilmemiş biçimde, ayrıca karışımın içerisinde ne idüğü belirsiz de bir ot var ki zaten kabul edilemez derecede kötü olan bir tadı iyice at kafasındaki kelebek kıvamına getirmiş... menünüzü kesinlikle mayonezsiz tüketmeniz hem sizin hem de işletmenin hayrına olacaktır. güzelim pane harcını bile yenilemez berbat bir şey haline getirebiliyor... varın gerisini siz düşünün ağa...
1/10... yok yok 0/10... ama popeye's çok ince düşünceli bir hareket yapıyor ve biraz da olsa bu kategoride gönlümüzü almayı başarıyor. menü ile birlikte talep ettiğiniz takdirde sundukları ıslak mendiller ile hem burgercilere bir nanik yapıyor hem de türk toplumunu ne kadar iyi etüd ettiğini göstererek şık davranıyor... ayrıca ıslak mendiller gayet kaliteli ve hoş kokulular, kesinlikle hepsi taze (ıslaklığını ve kokusunu korumuş hidratasyon yaşamamış)... efferim diyoruz

birincil tüketim Grubu : evet bu menü 8 adet acılı kanat için yapılıp sunulmuş bir menü... başka bir deyişle bundan öncesi biraz boş laf her ne kadar 8 adet kanat deseler de aralarında yaklaşık %35/40 oranında baget bulunmakta. bagetlerin daha doğru olan kas / yağ oranı sebebi ile daha lezzetli oldukları da bir gerçek tabii ki. ancak bu size kanatların başarısız olduğunu düşündürmesin. tüm fast food / tavuk ürünleri arasında (burgercilerin nagıtları, kfc gibi rakipler vs.) en başarılısı popeye's acılı kanatları... her şeyden önce bankonun arkasında bulunan raflardan gerçekten çok taze ve ısısını kaybetmemiş sıcacık bir ürün sunuluyor sizlere. bu raflar görevlerini çok iyi yaparak ürünün sıcaklığını neredeyse hiç kaybetmeden sizlere ulaşmasını sağlıyor. muhteşem baharatlarla çeşnilendirilmiş mükemmel bir pane harcı tam da kararında bir miktar acı. pane harcı tavuğun dışını çıtır çıtır kızartırken içi de sıcacık ve yumuşacık kalıyor. tuz oranı o kadar dengeli ki ben bu güne değin bu ürüne tuz atanı yada ürünün tuzsuz geldiği kimseyi göremedim. böyle anlatmayla olmuyor gerçekçekten çok güzeller gidin yiyin lan adam e32'yi (çin tuzu, çok zararlıdır) koymuş ama hakkını vermiş kardeşiiiiiim... yiyen de ölüyor yemeyen de dayı neyse ifinim sulandırmayalım çok başarılı bulduğumu tekrar belirtmek istiyorum ve her ne kadar bu menü için 15 tl lik fiyatı çok bulsam da (25-30 tl'ye kova alıp 35-40 tane acılı kanat yiyebiliyorsunuz) bu kategorideki notu yüksek tutuyor ve 8,5/10 veriyorum...

sonuç: sosları ve patatesleri yemeyin, içeceğe takılmayın ama acılı kanatlar çok başarılı... menüdeki yüksek protein oranı sebebi ile sizi uzuuuun bir süre tok tutabiliyor... canınız tavuk çekerse denemenizde fayda var...

http://www.popeyes.com.tr.../8-parca-acili-kanat-menu