bugün

ikinci halife ömer'in yaptığıdır. Yolda can veren tanımadığınız biri bile kağıt kalem getirin vasiyet yazacağım Derse insan koşa koşa getirir, fakat aleme rahmet olarak gelmiş peygamber efendimize bunu çok gördüler. Bugün adalet timsali olarak bize lanse edilen ömer bin hattab "bu adam sayıklıyor elimizde Allah'ın kitabı var" diyerek hz peygamber'in vasiyetini yazmasını engellemiştir. Halbuki Allah'ın kitabında O kendinden bir şey söylemez onun söylediği vahiyledir. Yazıyor.
(bkz: kırtas olayı)
imam Gazali, Sırr’ul-Âlemin kitabının 4.
makalesinde şöyle ifade etmektedir:
(Peygamber Efendimiz) “Bana kâğıt kalem getirin de size, Benden sonra işlerin zorluğunu kaldırıcı ve size gerekli olan şeyleri yazayım.” Buyurdu.
Hz. Ömer ise şöyle dedi: “Allah Resulü şu anda sayıklamaktadır. Bize, Allah’ın Kitabı yeter.” Oradakiler birbirlerine girerek seslerini yükselttiler. Hz. Peygamber rahatsız olarak şöyle buyurdu: “Kalkın yanımdan, Benim yanımda kavga etmek doğru değildir.” Dedi.
Şia değil gazali iftira atıyor.
olayı doğrulayan kaynakların bir kısmı şunlardır.

1. ↑ Şerafettin, el-Müracaat, s. 241-242; Farsça tercüme, Münazarat, s. 430.
2. ↑ Şerafettin, el-Müracaat, s. 242-243; Farsça tercüme, Münazarat, s. 431-432.
3. ↑ Şerafettin, el-Müracaat, s. 243-244; Farsça tercüme, Münazarat, s. 434.
4. ↑ Bkz. Kadı iyaz, eş-Şifa, be-Tarih hukuk el- Mustafa, c. 2, s. 194.
5. ↑ ibn Ebi’l-Hadid, Şerh Nehcü’l-Belağa, c. 1, s. 183.
6. ↑ Müsned-i imam Ahmed bin Hambel, c. 2, s. 45.
7. ↑ Sahihi Buhari, c. 1, s. 37.
8. ↑ Sahihi Buhari, c. 4, s. 31.
9. ↑ Sahihi Buhari, c. 4, s. 66.
10. ↑ Buhari, Kitabü’l-ilm, Babu'l ilm, 1, s. 22.
11. ↑ Sahihi Buhari, c. 5, s. 137-138.
12. ↑ Sahihi Buhari, c. 7, s. 9.
13. ↑ Sahihi Müslim, c. 5, s. 75.
14. ↑ Sahihi Müslim, c. 5, s. 76.
15. ↑ Ketf (kürek kemiği) veya şa’ne, o dönemler yazı yazmak için kağıt yerine kullanılan
hayvan kemileriydi.
16. ↑ Sahihi Müslim, c. 5, s. 76.
17. ↑ Sahih-i Buharî, Kitabu'l-Cihad, "Cevaizu'l- Vefd" babı, c.2, s.120 ve Kitabu'l-Cizye,
ihracu'l-Yehud Min Cezireti'l-Arab" babı;
Sahih-i Müslim, Ki-tabu'l-Vasiyyet, "Terku'l-
Vasiyyet" babı ve diğer kaynaklar
18. ↑ Sahih-i Buharî, Kitabu'l-i'tisam Bi'l-Kitab-i ve's-Sünnet, "Kerahiyye-tu'l-Hilâf" babı ve Kitabu'l-Merza, "Kavlu'l-Meriz: Kûmû Annî" babı ve Kita-bu'l-Mağazî "Marazu'n-Nebi" babı; Sahih-i Müslim, Kitabu'l-Vasiyyet, "Terku'l Vasiyyet" babının sonu
19. ↑ Beyhaki, es-Süneni’l-Kubra, c. 9, s. 207.
20. ↑ Sen’ani, el-Müsannef, c. 5, s. 438.
21. ↑ Sen’ani, el-Müsannef, c. 6, s. 57.
22. ↑ ibn Sa’d, et-Tabakatu’l-Kubra, c. 2, s. 242.
23. ↑ ibn Sa’d, et-Tabakatu’l-Kubra, c. 2, s. 242.
24. ↑ ibn Sa’d, et-Tabakatu’l-Kubra, c. 2, s. 243.
25. ↑ ibn Sa’d, et-Tabakatu’l-Kubra, c. 2, s. 243.
26. ↑ ibn Sa’d, et-Tabakatu’l-Kubra, c. 2, s. 243-244.
27. ↑ ibn Sa’d, et-Tabakatu’l-Kubra, c. 2, s. 244.
28. ↑ ibn Sa’d, et-Tabakatu’l-Kubra, c. 2, s. 244.
29. ↑ ibn Sa’d, et-Tabakatu’l-Kubra, c. 2, s. 244-245.
30. ↑ El-Hindi, Kenzü’l-Ummal, c. 5, s. 644.
31. ↑ Şerafettin, el-Müracaat, s. 244; Farsça tercüme, Münazarat, s. 435.
32. ↑ Şerafettin, el-Müracaat, s. 245; Farsça tercüme, Münazarat, s. 436.
33. ↑ ibn Ebi’l-Hadid, Şerh Nehcü’l-Belağa, c. 12, s. 20-21.
34. ↑ Şerafettin, el-Müracaat, s. 245; Farsça tercüme, Münazarat, s. 436-437.
kim bilir ne yazacaktı. ömer yüzünden mahrum kaldık...
bugün sözlük iyi din konusu yapmış, inançsız biri olarak şaşırmaya başlıyorum artık yoktu böyle sorgulamalar eskiden yani devir bilgiye erişim devri.
peygamber efendimiz'in vasiyet yazmasına gerek yoktur, zira kendisi veda hutbesi ile bizden isteklerini açık bir şekilde dile getirmiştir.
hutbede şöyle buyurmuştur '' size iki şey bırakıyorum, onlara sımsıkı sarıldıkça yolunuzu kaybetmezsiniz, biri Allah'ın kitabı diğeri de benim sünnetimdir''

ayrıca iftira attığınız kişiye de dikkat edin, o öyle bir adamdı ki peygamber efendimiz yaşarken kendisini cennet ile müjdelemişti ve bir keresinde sohbetinde ''benden sonra peygamber gelseydi o ömer olurdu'' demiştir.