bugün

pro evolution soccer'da yaptıklarıyla insanı hayattan soğutan insan yavrusu.

sürekli büyük takım alan ve yenilgiyi hazmedemeyen insandır...
sinirlerine hakim olamayan ve her sataşmayla birlikte küfrün dozajını artıran kişilerdir.

yaşanmış bir olay:
telefon çalmaktadır, telefonun sahibi yenik durumdadır;
-nanınamı telefon!
-a alo anne? dışardayım evet. hıhı...

biz yarıldık tabi.
yan yana oynarken bazen verdiğiniz pası boş kaleye atamayan insandan anlık da olsa nefret edilir.

şampiyonlar ligi çeyrek finali, marsilyayız. soldan sıfıra inip yerden kestim içeriye, arka direkte bomboş pozisyonda topu auta yolladı emrah isimli arkadaşım ve benim tepkim; ''emrah emrah! allahım nasıl kaçar, nasıl kaçar? yedi otuz iki, iki kırk dört... bir allah, bir top, bir emrah; top dışarda... nasıl kaçar?''
ben pek anlamam pesten falan deyip, üst üste gol çakan insan tipi.
10 maç üst üste rahat yendiğiniz halde 1 maçta şansa sizi yenip -nasıl koydum ama oooooo mooooo gibi sesler çıkartıp kendini sizden soğutan insan modelidir. O anlık öldürülesidir.
Master lig de barcelonayı ayıp şampiyon olunca sevinen insan tipi.
"abi iddiaya girelim" diye tutturup kaybedince iddiayı unutan veya "bu sayılmazdı" diyenler.
robot gibi oynayan tiplerdir. ne bir sevinç ne bir muhabbet ne bir küfür. halbuki pes dediğin muhabbettir küfürlerin havada uçuşmasıdır. bunu yapamıyorsan siktir git oynama.
barcelonayı alıp tek amacı oyun hatası olarak düşündüğüm messi' nin ayağına top gelmesini sağlamak olan insan tipidir. tamam belli bir mesafeden sonra adamın her attığı giriyor ama hani nerede takım ruhu.
karşısındaki kalitesiz rakibe acıyıp kendi kalesine gol atan. Kaleciyle top sürüp gol atmaya çalışan. Skoru 5- 6 sıfıra getirdiğinizde kendi kalesine bilerek gol atmaya çalışan tiplerdir. Amacı fark attım diye hava atacağınız zaman " olum ben bilerek kendi kaleme gol attım ne farkı" diyebilmektir. Uzak durun bu mahlukatlardan.
Siz o kadar atak yaparsınız atamazsınız o dandik bi atakta golü atar ve havalara girer. Bu kişinin sonraki maçlarda havasını almak vaciptir.
gol yedikten sonra "bu kol bozuk, değiştircem" diyen insandır. kolu alıp kafasında parçalayasım geliyor aklıma geldikçe.
sürekli doldur boşalt şeklinde oynayan insandır. defansına top geldiği zaman hemen topu ileri vurur bu ibne.
gecenlerde maç yaptıgım arkadastır. sinir etti ipne. yapacagım her hamleyi anlıyo cakal. işin ilginç tarafı benle aynı takımı alıyor aynı sisemde oynuyor vay amk. benim sistemle bana atıyor.
sürekli aynı şekilde gol atan tiptir. misal olarak sağdan messiyle yardırır, çizgiye iner, dışarıya pas çıkarır ve villa ile asılır. bir insan 5 golü de aynı şekilde atmaz ki. hadi onu geçtim farklı kişilerle at bari.*
her attığı gole "çok güzel gol bee bak bak nasıl da vurmuş ama " benzeri cümlelerle her attığını izleten, ama sen gol attığında "bırak ya gole bak, bala göte attın yine" diyen (40 metreden de çaksan sen, bala attın diyecektir) insan tipidir
bir de "kayan" tipler var. evet "kayan". adam maç boyu sağdan soldan kayar size oyun yaptırmaz, bunda öyle ustalaşmıştır ki bırakın kart yemeyi faul bile yapmaz. hiçbir yaratıcılık göstermeksizin, ayağa pas yaparak, ceza sahasının içine verdiği tek pasla gol atar ve maçı kazanır. böyle bir kardeşim var işte.

(bkz: bir gram zevk alıyorsam ibneyim)
-25 tane şut çekmişim olum
-olsun maç 5-0 ben yendmi. o senin dangalaklığın...
gibi.
5-1 kazandığı maçta bile attığı her golü defalarca izler.
ufak bir anı ile cevap vermek istiyorum.
geçen yıllardan birinde pes oynuyoruz. multi oynuyoruz tabi, 2'ye 2...
bir ara öne geçtik. rakip sinirlendi. arkadaşlardan birisi diğerinin kulağına eğilip sessizce şunu söyledi:
"gel gel acıma kayarak gel kayarak gel!" *
kaybettiği herbir maçta mutlaka bir bahane bulan adamdır. ya adamın ulaştığı en son nokta "sen sürekli kontra atakla gol atıyosun abi" idi. yuh dedim ya. adam nerdeyse kaleciyle karşı karşıya kaldığımda topu köşeye vurmamdan da şikayet edicek artık. tamam bazen mağlubiyeti hazmetmek zor olabiliyor ama lütfen bu "bazen" olsun ya, her zaman değil.
gerçi şimdi tarih oldu ama teee eskilerden sürekli brezilya'yı ya da real madrid'i alıp roberto carlos'u forvet oynatan futbol canileri vardı ki, hiç affedemiyorum onları hiç.. ulan sırf "hızlı koşma" özelliğini kullanacak çakal! yazıklar olsun, total futbol tanrısı çarpsın sizi e mi!
oyun tarzınızı deli gibi eleştirir. hep öyle gol atıyorsun vs vs... uzar gider.

tamam da herkesin bir oyun tarzı olması gerekmiyor mu zaten?
ne kadar iyi oynuyor olursa olsun 'ben senin eline veririm lan' öküzlüğünü dile getirebilen bebe.
sürekli x ile temiz fauller yapan gençlerbirliği mantıklı adam.
sürekli oyunu durdurup sevgilisine mesaj atan adam.

hangisi daha gıcık karar veremedim onu da size bırakıyorum dostlar.