bugün

önce müşteri velinimettir ve herzaman haklıdır bunu bileceksin böyle ezilip büzülüp abi ne olur bak öğrenciyim gibi laflar etmiyeceksiniz çünkü artık yemiyorlar helede ankarada bir kitapçılar sokağı vardı neydi adı ya unuttum orda hiç yemiyorlar. neyse alacağınız herneyse onun için ay bayıldım çok güzel tam istediğim gibi laflarda etmiyeceksiniz satıcının yanında mırın kırın edin pek beğenmedim havasına girin burun kıvırarak fiyatı sorun şu kadara olmazmı deyin adam olmaz aman efendim bize gelişi o kadar zaten son bir tane kaldı heryerde bulamazsınız gibi söylenecek o zaman kalsın diyin ve gider gibi yapın adam sizi dururup gel ablacım sizin güzel hatrınıza olur der ve istediğiniz fiyata alırsınız. Baktınız adam çakal dur ablacım falan demiyor akşama arkadaşınızı gönderin siz köşe başında bekleyin arkadaşınız alsın.
satıcı istediğiniz fiyata inmiyorsa 'neyse o zaman' deyip kapıya yönelmektir.satıcı çoğunlukla bu eyleme 'kurtarmıyor ama öyle olsun' şeklinde cevap verir.
aldığınız malın yarı fiyatını teklif edin. ya dayak yersiniz ya hakaret, yada biraz fiyat yükselterek malı ucuza kapatırsınız.
tahtakalede master yapmış insanlar tarafından öğretilmesi gereken inceliklerdir. ben yapamadım ama gözlemlerimi tek solukta şöyle özetleyebilirim.

+ürünü çok beğensen bile suratını ekşiterek bak.
+önceliğinin fiyat olduğunu belli et.
+kendi kendine fakat satıcının duyacağı şekilde ürünün eksilerinden bahset.
+etiket üzerinde fiyat yazıyorsa pahalı olduğunu söyle, veya hemen fiyatını sor.
+fiyat al, ne olur diye sor, olanın da altında bir fiyat teklif et.
+indirim yapmazsa çık git, bi daha da muhattap olma

-kolay gelsin
-hoş geldiniz
-şu ne kadar ?
-60 lira
-oo! pahalıymış yaa...
-şöyle böyle ama
-hmm. şurasında bu niye var ki bunun
-şundan, bundan
-kaça olur?
-55 lira
-45 vereyim
-45 olur mu yahu
-55 dedin, 45'e veriyorsan alacam.
-yok olmaz kardeşim
-siktirgit o zaman yaa

edit: şöyle bi baktım da baya uzun soluk alıyormuşum.
memleketini sorup sonra onla aynı memleketlisi gibi oldunmu fiyatta bir indirime gidilir.
x: toplam 10,5 abla
y: buçuğu neymişte...*
(bkz: annem)
mesela fiyatı 45 tl olan bi ürüne 35 tl olurmu demiyceksiniz.ne diyeceksiniz? alıcaksınız 35 tl yi adamın eline zorla yapıştırcaksınız adam almak istemiycek parayı kem küm edecek o sırada al parayı helal et v.s inandırıcı sözlerle pazarlığı bitireceksiniz .
hem sen kazan hemde ben kazanim düşüncesi...
2 tarafta tatmin olmalı alış verişten...
alacağınız ürünün maliyeti hakkında biraz bilgi sahibi olmanız pazarlık yapmanızı kolaylaştırır.
dün denedim, beceremedim. çinli bir abla pazarda laptop soğutucu fan satıyordu, dedim ne kadar. dedi 3 yuro. dedim 2 yuroya ver alcam. sabah faslının teki 5 yuroya satıyodu dedi. dedim banane, 2 yuro veriyom. siktir git dedi.
samimi ve açıksözlü olmak genelde işe yarar. pazarlık konusu malı yada hizmeti kötülemek size bir şey kazandırmaz. teklif ettiğiniz parayı çıkarıp esnaf arkadaşa göstermeniz pazarlığın başarıya ulaşma şansını yükseltir.
babamın pazardaki 70 yaş üstü teyzelerle yaptığı pazarlıklar vardır bir de ki hiç tavsiye edilmez

teyze: (oo, uzun bu adam kesin kafasızdır)
baba: kolay gelsin teyzem, domates güzel mi?
teyze: güzel yavrum daha bu sabah topladım bahçeden
baba: kaça kilosu?
teyze: 60 kuruş
baba: ohoo çok dedin teyzem ya
teyze: e iyi hadi senin hatrın için 3 kilo 2 lira olsun*
baba: sağol teyzem, ver ordan 6 kilo

sonuç; hem teyzeler memnun kalıyor hem babam her seferinde acayip eğleniyor.*
+şu ne kadar abi?
-75 tl delikanlı!
+en son kaç olur?
-valla delikanlı bu son fiyat, birşey yapamam!
+canın sağolsun abi, sen de haklısın! esnaflık zor iş... buyur abi, fişe gerek yok eyvallah! **
alıcı değilim de öylesine bi bakıyorum.