bugün

(bkz: ay başının gelmesi)
genellikle sabah cüzdana konan parayla, gece cüzdanda kalan arasındaki farkı aldıktan sonra yaşanan şokun ardından gelir. önce kafadan hesaba başlanır, sonra kağıt kalem alınır. taksiye, yemeğe, maydonoza verilen paralar dahi birleştirilince o paranın nereye gittiği kuruşu kuruşuna anlaşılır.
Dışarı her çıktığımda başıma gelen durumdur. Ardından hesaplama evresine girilir. "Ulan sigara aldım, şurada şunu yedim, şurada şunu içtim... eee 10 lira artması lazım o nerede?" diye kendi kendine konuşmaya başlanır, "Amaann ben mi kazanıyorum sanki" diyerek bitirilir.
Her maaşı aldığında olan durum.borçlara oraya buraya verirken birde bakıyorum ki nereye harcadım falan hesap yapınca ortada oluyor herşey.
Dışarı çıkıldığında anlaşılan olay. Daha bu hafta başladım okula, elimdeki 150 liranın 40 lirası kaldı. Bu paralar nereye gitti bilmiyorum. Sadece temel ihtiyaçları karşıladım o kadar. Hayat ne kadar pahalı ya.
Ya kardeşim evin camından kafayı çıkartıyorum 40 lira gidiyor. Nasıl iş anlamadım. Sanırım bunu yaşayan yalnız ben değilim.
her gün bir şeylerin zamlanması sonucu meydana gelen husus.
Bizde anlamıyoruz fazla kafayı yorma kardeş demek istediğim yazar. Dün aldığım bir ürün yüzde 60 zamlanmış olarak karşıma çıkıyor. Eee madem zam geldi o zaman benim de maaşıma zam geldi deme hakkı yok mu bu milletin. Yazıklar olsun.