bugün

çocukken annemlerle birlikte oy vermeye gidiyordum, annemin babamın parmağına bi şeyler bulaştırıyorlardı, bi süre de geçmiyordu. ben de uzatıyordum parmağımı, çünkü aşırı havalı bi şeydi, ortamlarda "ooo oy kullanmışsın hadi yine ülkeyi kurtardın" havasını attırıyorlardı insanlar sana. ama işte görevli parmağımı itiyordu, sen daha oy kullanacak yaşa gelmemişsin ufaklık diyordu.
18 yaşına girip oy kullanacağımı idrak edince inanılmaz sevinmiştim parmağıma o şeyden dökecekler diye. fakat bir gittim kimse kimsenin parmağına bi şeyler dökmüyor. herkes otomatik.. üzülüyorum hala..
Hakkaten en son 4 yıl önce falan sürmüşlerdi o mürekkebimsi şeyi.
eskiden oy kullandıktan sonra tırnakla etin birleşim yerine sürülen ve bir süre çıkmayan mürekkeptir.bazıları için saçmalık bazıları içinde ben oy kullandım havasıydı bir zamanlar. işaretlenmiş bireyler olarak dolaşırdık. şimdilerde ortalıkta dolanan şaibeler, trafoya giren kediler yüzünden acaba gerimi getirilse bu uygulama diye ciddi ciddi düşündüğüm oluyor.
On birinci nesil yazarların bilmeyeceği şeydir.*
günlerce geçmeyen mürekkeptir.. çok sinir bozucu ve gereksiz.. bizde kolay çıksın diye tırnağımıza parlatıcı sürerdik eve gelince hemen asetonla çıkarırdık tamamen çıkmasa da etkili bir yöntemdi.. şimdilerde iyi ki kaldırılmış gereksiz bir şey.