bugün

Gideceğiniz her resmi dairede, vergi numarası, tc kimlik numarası, ssk numarası, seçmen numarası, öss numarası, oks numarası gibi numaralar kullanırsınız, ancak son dönemde tc kimlik numarası tüm sorunlarınızı üzerinden çözebileceğiniz bir numara haline dönüşmüştür.

Bunu çözemeyn tek sistem seçmen sistemidir. Sırf listelerde adınız yok diye, tc kimlik numaranız olmasına rağmen oy kullanamazsınız.

Oy kullanmamanın yasal olarak cezası vardır ancak, sistem bunu takip etmediği için bir ömür oy kullanamadan sandık başına gidip geri gelebilirsiniz.. önemli olan seçmen prosedürüne uygun olmanız değil, listeden isimlerinizin şansa bağlı olarak çıkıp çıkmamasıdır.

Halbuki bu sorun, bilişim sistemleri içinde basit bir algoritma oluşturulması ile kolaylıkla çözülebilecek durumdadır, ancak bizim "modern" liderlerimiz, çağcıl olmayı başaramadıkları için, seçmen seçemeyen konumuna her zaman düşebilir, ancak ahkam kesilme durumunda seçmen sadece seçemeyen, beceriksiz adam olarak gösterilir, sonunda da bu halk böyle yönetilmeye layıktır zırvaları ile dayatma sonuçların faturası seçmene ödetilir.
kullanmamak değil, kullanamamaktır. kullanmak isteyip de saçma sapan prosedürler gereği oy hakkınızın elinizden alınması demektir, boktur, püsürdür, isyan sebebidir.

bundan yaklaşık 1 ay önce muhtarlığın önünden geçerken seçmen listelerine baktım. ismimin yanında kullanacağım şehir yani eskişehir yazıyordu koca koca. bunu öğrendikten bir kaç gün sonra internet sitesinden tekrardan, yanlış olmasın diye baktığımdaysa, oy kullanacağımın ilin ısparta olarak değiştiğini gördüm. neyse dedim muhtarlıkta bu düzeltilmiştir. zira orada eskişehir yazıyordu. son olarak bugün, öss formunu yatırmak için yunus emre lisesine gittim. dönüşteyse ''ulan nolur nolmaz, son defa soralım, baktıralım kullanacağımız yeri'' diye muhtarlıktan içeri girdim. dedim böyleyken böyle. nüfus kağıdını verdim ve söylediği şu,

- sizin oy kullanacağınız il ısparta, ve x okulu olarak gözüküyor.

hadeee.. yedin ni yarra şimdi? ulan 1 ay öncesine kadar seçmen listesinde ismimin yanında okuluna kadar yazıyordu. benim ikametgahım ne zaman ayaklandı ve nüfus müdürlüğüne giderek, ''şey, götümün keyfi öyle istediği için ısparta'da kullanmak istiyorum oyumu'' dedi. ne zaman lan? ısparta'da tek bir gün sayılmışlığım yok, ikametgahı herhangi bir muhtarlığa götürüp tastik ettirmişliğim yok ama... lan olum neler dönüyor bu ülkede yarram? oyunuzu da, seçim düzeninizin de amınakoyim bu kadar diyorum...
Babamdan örnek vereyim kendisi nadir oy verir bundan dolayı da ceza öder. Bu seçim verdi şükür. Oy vermemek için ağır hasta olunabilir ya da daha bilindik: iş nedeniyle kişi il ülke dışında olabilir bu; Serbest meslek çalışanları için geçerli.
Milyonlarca seçmen oy kullanamadı bugün, çoğu iş yüzünden.