bugün

tam yerinde bir kampanya olacaktır.

bir yaşlı ölümü yaklaşmış, yoluna zor gidiyor. bir teyze altın gününe gidiyor. indirimli otobüs kartı ile biniyor, bazı otobüslere binerken para bile ödemiyor.

hepsini geçtim efendim. bir de o yaşlı utanmadan gözleri ile gençlerden yer istiyor. bu yaşlı ihtiyarlar kendilerini tatmin etmek için genelde ya sabah mesai saatlerini bekliyorlar, ya da iş çıkış saatlerini.

çünkü akılları bir karış havada. işinden gücünden, okulundan çıkmış olan yorgun gence psikolojik baskı kurarak yer almaya çalışıyor.

madem yaşlısın diyelim, o pis popon çok kıymetli diyelim neden otobüse biniyorsun. ya kendine bir taksi tutsana, kefene cep mi dikildi haberimiz yok. parayı mezara mı götüreceksin.

yaşlılar belediye otobüslerine ve toplu taşıma araçlarına alınmasın.
(bkz: otobüse yaşlılar alınması kampanyası)

yaşlılarda insan onlarında hakları var .
belediye otobüsü ağzına kadar dolu, yaşlı bir adamcağız ayakta.
elindeki bastonu otobüsün her kalkışında ve duruşunda kayıyor ve adamcağız düşmemek için olanca gücünü harcıyor.
bu sırada oturmakta olan gençlerden biri küstahça akıl veriyor:

- baba, baba, bastonunun ucuna lastik taksan kaymaz!

- ah oğlum, demiş yaşlı adam, senin baban o lastiği zamanında taksaydı ben şimdi bu otobüste oturacak yer bulurdum!
sırtımızda taşıyacaksak hayra geçecek kampanyadır. başka türlü hakları ödenmez.
bu götü kalkmış yazar söylemidir.asgari ücretle çalışsın bakiyim ömrü boyunca ;emekliliğide asgariden olsun evi olmasın kirada otursun ,ömrü sgk hastanelerinde geçiyor olsun ,bin tane hastalığı derdi olsun , hangi parayla nereye gidecek bu bir.
ayrıca kimin malını kimden kaçırıyosun lan senden önce ben vardık derler adama.
ikincisi türk örf adet geleneklerinde yaşlıya saygı olur,dizleri tutmayan bastonla ayakta duran amcaya teyzeye yer verirsin bırakırsın yaşlı bedeni otursun.vermezsen de böye atıp tutmazsın terbiye duygusunu almadığını bas bas bağırmazsın .
şahsen ben çok yaşlansam ve bir genç bana yer vermese yüzüne tükürürüm .
edit:yüzüne sıçmak daha doğru olur.
aksine 65 ve üstü kitlenin toplu taşıma araçlarına ücretsiz binebileceği dedikodusu var, ne kadar doğrudur bilemem.
kurt kocayınca çakallara maskara olurmuş*
rahmetli ninem derdi.*
Hızlı yaşa genÇ öl politikasını savunan yaşlanmayacağını zanneden genÇlerin desteklediği kampanyadır.
yaşlanınca yer verin bana diye herkesten daha hevesli olur bu başlığı açan ergen. kısaca bu başlık saygısızlıktır, böyle düşünen de saygısızdır.
bencil bir kampanyadır. sırf yaşlılara yer vermek istemediğinden, kendisi 10 dakika ayakta yolculuk edeceğine 70 yaşındaki dedenin ayakta yolculuk etmesini yeğleyen insan tipidir. kimse kafanıza silah dayamıyor yer vereceksiniz diye.
izmirde bu yoğunluğu önlemek amaciyla mesai saatleri baslamadan once ve is cikisi saatlerde otobusleri ucretsiz kullanan 60 yas ustu vatandaslarin kartlari gecersizdir. boylelikle kalabalk onlenmis olur.
ilginç bir kampanya.

çirkin kızlar, fakirler, boyu 1.70 ten küçükler, 1.8 sorunu olanlar, okulu uzatmışlar, terkedilmişler, hamilerler alınmasın. şoför sarışın, mavi gözlü çıtır olsun.