bugün

genelde sabahları yaşanan bir sorunsaldır. akbili göndermekle göndermemek arasında tereddüt yaşar insan. hele birde aylığını yeni doldurupta binmişse çok zorlanır ya geri gelmezse sorusu vardır hep aklında. ama muavinin veya şoförün baskılarına dayanamayıp göndermiştir. gerisi otobüsteki insanların insafına kalmıştır..
istanbul dışında yaşanması imkansızdır..*
(bkz: metroya orta kapidan binip akbil uzatmak)
eğer bu kişinin ön kapıdan sığmakta zorluk çeken bir bavulu varsa bu eylemin gerçekleşmesi normaldir.
allahım! bu başlığı bulduğum için nasıl mutluyum! çok dertliyim sözlük çokk! * kulaklık takıyorum,uykulu gözüküyorum,uzaklara dalıp gidiyorum ama yok sözlük olmuyor olmuyor. üzerimde bir muavin havası var ki atamıyorum. almıyım falan diye bakışlarımı kaçıyorum ama yok öle tuu utanmaz der gibi bakıyolar bana. *
en sonunda dayanamayıp uzatıyorum birini sonrada yağıyo mübarek akbiller. iş dönüşlerim kabus oldu valla sözlük *
tanıma gelirsek eğer: kabustur efendim uzatan insancıklar için.
dolmuşta para uzatmak gibidir.
toplumsal bir rekamda: dolmuşta arkaya para uzatırken paraya öksürür ve mikroplar yayılır bu durumun akbildede olmaması ne mümkün,

(bkz: akbilime virüs bulaştı)
elden , ele dolaşan akbilin bir virüs taramasından geçilmesi tavsiye olunur.
uzattıgı akbili suratına basmak istediğim, ulan biz enayimiz ön kapıdan binip o kalabalıgı yarıp arkaya ilerleyelim diyen şöförün kalın ve tok sesini dinliyoruz demek istediğim kişidir.
bu eylemde bulunan kişi genelde akbilini geri alamama endişesi taşır.
arkadaşlarla güç bela orta kapıdan otobüse binilir.puzzle modunda yolculuk başlar.Akbiller çıkar,'abi şunu uzatır mısın' diye ricada bulunur.Söz konusu abimiz gözlüklü, sarışın, kafada şapka,yapılı,orta yaşlıdır haa biraz da almandır.
Adam eline konan 4 akbile bakar,güler,yine güler,bize geri verir akbilleri.
bizim şaşkın bakışları gören alman ablam alır elimizden akbilleri ve önündeki 812731 kadar kişi arasından şoföre ulaşır.
4 adet akbil sesi çalınır kulaklara.Ablam kıpkırmızı kan ter içinde yanımıza ulaşır akbillerimizi geri verir.
Hep bir ağızdan 'tenk yuu' denir.Ablamın büyük zaferi sonrası halk kahramanı gibi bakışları olayın son noktasıdır.Artık kimse duramaz otobüsteki tüm türkler yarıla yarıla gülmeye başlar.Böyle birşeydir otobüste akbil uzatmak.
soforun gazabindan kacmak gerekir.
streslidir ama gözlerimi akbilden ayırmam.