bugün

(bkz: günlük hayatta motorlu testere kullanma arzusu)
arka koltukta oturan, bütün gece ühüeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee şeklinde zırlayan ve arada bir ensenize hapşırıp tüküren 4 yaşındaki velet.

+ ben böyle kadere... böyle işin içine...
kulaklik taktigini zanneden ancak kulakliklari neresine taktigini anlamayan insanlarin bilmem kac desbiel ses seviyesi ile muzik dinlerken sizi rahatsiz etmeleri.
sene 2007, bursa'dan istanbul'a dönüyorum, bayram için... neyse nilüfer turizm hep tercih ettiğim, nezih bir firmadır, gene aldım biletimi bindim araca... koltuğum koridor tarafına bakıyor ve solumdaki koltuklarda bir çift ve 3 çocuğu var, adamlar 5 kişi 2 koltuğa sığmış, kürtçe konuşuyor, dayanamıyor soruyorum, diyarbakırlılarmış... mizah anlayışları farklı, çocuk kusuyor etrafa, koridorda oynuyor veletler, adam bağıra çağıra beddua ediyor çocuklara, midem kalkmış, kafam şişmiş... dana ne diyim be sözlük...
otobüste yanınıza oturan adamın uyuması va başını sizin neredeyse kucağınıza yaslaması ve ne yapsanız uyanmaması.
ve cam kenarına oturan kişinin yolculuğun sonuna kadar uyuması, sizin hiç uyuyamadığınız ve cam kenarı bilet bulamamanız halinde sıkıntıdan patlamasınız ve otobüste sürekli uyuduğunu bilen kişinin ısrarla cam kenarına bilet kestirmesi...
firma isimlerini de vereyim de tam olsun .

- haremden kütahyaya 7 saatte gitmek .kütahyalılar
- alanyadan tarsusa kadar , yaklaşık 9 saat , muavinin ter kokusundan burun direğinizin kırılması .akdeniz seyahat
- altınoluktan istanbula 10 saatte gelmek .kamil koç
- klimadan dolayı ankaraya gidene kadar ağustosta donma tehlikesi geçirmek . kırıkkale özen
- ayağınızın altından çocuklar geçmesi . süzer
- kırşehirden istanbula kadar her yerden yolcu indirme-bindirme . şanal kırşehir
şöförün sabaha kadar sigara içmesi. üstüne camı açmaması hatta azer bülbülvari müziklerle sabaha kadar uyutmaması.

(bkz: ben uyumuyorum sizde uyumayın uleynn)
çok konuşan bir teyzeyle yolculuk yapmak.
tam uyuduğunuzda muavinin sizi uyandırması ve bunun üç kez olması.
ulusoy'un sefer seyrekliği
pamukkale'nin her yerde yolcu indirip-bindirmesi,
nilüfer turizmin geveze muavinleri,
kamil koç'un geç ve eksik ikramı,
istanbul'dan izmir'e giden tüm firmaların istanbul trafiği yüzünden bursa'ya azami 1 saat geç kalmaları,
hepsini topla=metro turizm.
üzerinize su dökülmesi. şöyle ki; yolculuklarda pek uyuyamam, on saatlik bir yolculukta taş kırılsın son iki saat uyurum. o da parça parça. yine böyle bir yolculuk uyku ve uyanıklık arası bir durumdayım. arka tarafta oturan yolculardan biri su istiyor muavin suyu dolduruyor arka tarafa götürdüğü esnada tam benim yanımdan geçerken otobüsün sallanması ve muavinin elindeki bir bardak soğuk suyun benim boynuma dökülmesi. önce boğaz oradan göğüs oradan da karnıma kadar buz gibi suyla ıslanma. hatırladıkça küfür ederim. amk muavini.
arka taraftaki yolcunun ayaklarını sizin koltuğunuzun arasından burnunuza sokma çabasıdır. gerçekten.
ön koltukta oturan yolcunun koltuğunu tamamen yatırması sanki arkada oturan insan değilmiş gibi.
arkamda bir kız oturuyorsa, ve ben koltuğumu geriye yaslamıssam, türbanlı teyzelerin bana aval aval bakmasıdır.

belim ağrıyor ulan.
muavinden 5 kere su istemenize rağmen getirmemesi.
nerelisin sorusunu bir kac defa gecistirmeme ragmen,israrla nereli oldugumu ögrenmeye calisip bir yandan da bacaginin bacagima degmesi... -memleket neresiydi ya ? - dünyaliyim amk oldu mu ?
Otobüste horlayanların olması, koltuğu yatak haline getiren öndeki yolcu, küçük çocuğunu koltuğunun altına yatıran teyzeler ayağımı istediğim gibi uzatamıyorum lan bir de sabahın köründe şöforün abuk sabuk şarkılar açarak kulağımın içine etmesi.
arka koltuktakilerin durmadan çok yüksek sesle arapça konuşup durmaları. anlamayınca da pek bir antipatik geliyor.
zaten dar olan bacak alanının öndeki mahlukatın koltuğunu yatırmasıyla dahada daralmasıdır. bu otobüs firmaları pigmeler için mi dizayn ediyor otobüsleri anlamıyorum zaten.