bugün

Kimisinin yüzsüz YÜZSÜZ "hadım haramdır. Biz hadım etmedik, hazır hadım edilmiş aldık" yalanıyla, en kötü uygulamalarından birini örtbas etmeye çalıştığı zulüm kurumudur.

Lan cahiller, Evliya Çelebi'yi okuyun da getirilen zenci çocuklar mısır'da nasıl hadım ediliyordu görün. Ya bir çoğu ermeni, Rum, Hırvat asıllı olan Ak ağalar avrupaya ihraç ediliyordu da orada hadım edildikten sonra tekrar ithal mi ediliyordu?

Kaldı ki durum dediğiniz gibi olsa -ki değil- ne değişir? Talep vardı ki arz oluyordu. Bu talebi yapan hayvanlar arz eden hayvanlardan daha az suçlu mu oluyor?

Lan ne dini, ne şeriatı, ne haramı, ne helali? Osmanlı islam'a göre cizye ödedikleri taktirde malları, canları, çoluk çocukları Müslümanlarım zimmetinde olan zımmilerin çocuklarını yüzyıllarca zorla devşirdi de tek bir sarıklı demedi bu haramdır, zulümdür. Aynen kölelerin hadım edilmesine ve tüm toplumu sarmış oğlancılığa hiç laf etmedikleri gibi. Onlar bir kadınlarla uğraşmayı, bir de lüp lüp yemeyi bilirdi, o kadar...
ekmaaa köleylen mi alıyonuz?
Bizim dedeler avrupada köyleri basıp Müslüman olmayan kızları kaçırmışlar hep Hürrem bunlardan biri (bkz: tatar atlıları) püü rezillik amk.
bir meslektir. loncası da vardır. büyük şehirlerde koca koca pazarlar varmış. bursa istanbul edirne vs. hatta devlet bundan da vergi alırdı. kaynak evliya çelebi . gürcü , ermeni, rum köylerine dalıp kızlarını kaçırıp pazarda köle diye satabilirdiniz ve bunu yanlış görmezdi insanlar.
son demlerinde, 19. yüzyıl ilk yarısında yunan ayaklanması nedeniyle ve afrika gibi bu konudaki "kaynak" topraklardan osmanlı topraklarına ulaşım imkanlarının gelişmesi nedeniyle bu konudaki sayılarda bir süreliğine bir artış trendi yaşandığı konuyla ilgili araştırmacılar tarafından not düşülmektedir.
osmanlı devletinde kölelik savaşlarda alınan esirler veya ticaret yoluyla oluyordu. 1700 yılında savaş esirlerinin satılması yasaklandı.

ticaret yoluyla esir kaynağının 3 yolu vardı
1-kaçırmak; kaçırma yolu ile köle etmek yasak olsa ve yapanlara ölüm cezası verilse dahi önüne geçilemedi.
en çok köle balkanlar, rusya, ve afrikadan kaçırılırdı. denizde korsanlik yapan türkler ele geçirdikleri gemidekileri esir olarak satarlardı.
anadoluda ise kürtler topraklarında özerk yaşadığı için kanunlardan etkilenmeden ermeni köylerini sıklıkla basar özellikle ermeni kızlarını kaçırıp bunlar yezidi veya kendi ailemizden kürt diyerek cariye olarak satarlardı.
2-ailelerin kendi bireylerini satması; Ailelerin satışı ile köleleştirmede aileler kendi rızalarıyla çocuklarını satarlardı.Bu şekilde kölelik Kanuni devrinden başlayarak 20.yy.lın başlarına kadar görülmüştür.Özellikle Gürcü,Tatar ve Çerkezler çocuklarını satmıştır.
3-hediye yoluyla kölelik; osmanlı devletine başka devletler tarafından hediye edilen kölelerdi.
köle ticaretini yapanlar gürcü, tatar, çerkez ve kürtlerdi. bunlara celeban denirdi.

osmanlı devletinde kölelik diğer ülkelere göre süreli olur ve kölelere bir çok hak verilirdi. mesela bir cariye ile birlikte olmak için evlenmek gerekir ve evlenmeden önce kölelikten kurtulmuş olunurdu. hayatı boyunca kimse köle olarak kalmazdı. beyaz köleler 9, siyah köleler 7 yıl sonra kendiliğinden azad olurdu.
normal halk kölelik sistemine pek ısınmadı genelde zenginler ve saray çevresinden olanlar kölelere sahipti. köleler fakir halktan daha iyi yaşadıkları için köle olmak isteyenlerde vardı. şimdi kapitalizm ile üç beş kuruşa köleden beter yaşıyoruz bu başka konu tabi.
*