bugün

gerçek islam bu değil de diyen insandır aynı zamanda. ayrıca bir gecede cahil kaldık da der. kalıp halinde bunları söyler sorunca. prototip.
Cehalet zor iş. Osmanlı Türkçesi bir kere yazı dili konuşma dili değil. Konuşma dili yüzyıllardır süre gelen dille yapılıp yazıyı sırf Arapça harflerle yapmak asıl bozulmadır. Senin köklerin orta asyaya dayanıyor senin Orhun abideleri gibi bir kaynağın ve başlangıcın var. Geçmişini sadece Osmanlı sananlar ya da cumhuriyet öncesini saymayanlara şaşırtıcı geliyor tabi. Asıl Türkçe istiyorsanız Orhun abidelerine bakın. Evet.
Osmanlı türkçesi diye bir şey yoktur. Osmanlıca bir dil degildir.osmanlida olan türkler zaten türkçe konuşuyordu. Osmanlıca saray dilidir ve türkçeden daha çok arapça ve farsça barındırır. Bugün sen divan edebiyatını bu yüzden anlamıyorsun zaten. Yoksa biz türkler türkçe bilmiyor değiliz.
Dil konusunda kimlerle kapışıyoruz. Yabancı sözcüğü alıp kullanmak senin benliğini bozar sen olmaktan çıkarsın. Dil dediğin kültürdür seni yansıtır örfünü adetini anlatır. Bunu anlamak zor olmasa gerek.

Dünyada dil bakanlığı olan tek ülke Fransa’dır. Neden? Adamlar 19. Yüzyılda dünyada hakim dildi sonra ingilizce ana dil gibi yayıldı. Sen kendi dilini kullanmazsan başka dillere teslim olursan elin adamı senin dilini de yönetir kültürünü de bu kadar basit.

Kökleri orta asyaya dayanan bir milletin dilinden bahsediyoruz. Dil halkın içinden çıkandır. Sen dilden adamın inanışını bile çözersin. Orhun abidelerinin ilk sözcüğü nedir? Tanrı kelimesidir tanrı. Türklerin tek taneı inancına inanması ahiret inancının olmasının kanıtı gibi tanrı ilk kelimesidir. Kökü milattan önceye dayanan Türk kara kuvvetleri askerlerine yemek öncesi tanrımıza hamdolsun dedirttirken köklerine sahip çıktığı içindi kimse allah kuran düşmanı olduğundan yapmadı söyletmedi.

Ama bir Arap yalakalığı gidiyor. Kuranı Kerim kutsaldır Allah’ın kelamıdır ama Arapça değil Farsça değil. Bu tehlikeyi yüzyıllar önce Kaşgarlı Mahmut görmüş divanı lügatit türkü yazmış Türkçenin Arapçadan aşağı bir dil olmadığını göstermek için. Dilimizin kültürü dünyadaki çoğu dilden üstündür ve çeşitlidir. Dünyanın başka dillerinde bu kadar çeşit renk yoktur mesela mavi mavidir yeşil yeşildir ara renk yoktur çünkü dilleri karşılamaz ama bizim dilimiz hepsini karşılıyor.

Az kültürünüze sahip çıkın kimse size başka millete düşman olun demiyor ama kendi milletine kültürüne haksızlık edip durmayın. Evet.
insan seslerle konuşur. Kullandığınız sesler Arap kelimelerini oluşturan seslerse Arap alfabesi ile yazmak bence daha mantıklıdır.

Olay aslında alfabe meselesi. Ben bugun kiril alfabesini veya yunan alfabesini de anlamıyorum ama ingilizce kelimeyi anlamını bilmesem bile tahmin edebiliyorum.

Bence Türkçede doğu etkisi değil batı etkisi artmalı çünkü ben Arapça değil ingilizce biliyorum ve amerikan dizisi izliyorum.

Hangi hayat tarzını benimsemek ve kime benzemek istediğimiz ile ilgili aslında kullanmayı seçtiğimiz kelimeler.

Petrol bitince araplar da bitecek, batının hiç değilse bilimsel bir birikimi var.
Osmanlıca Türkçesi diye bir kavram yoktur çünkü Osmanlıca alfabesi vardır. Bu şu demek oluyor ki bir gecede cahil kalan arkadaşım, sen yıldızlararası seyahat yapacak olsan ki buna ihtimal veremiyorum, belki mekik kapsülüne bu neymiş diye girip orda uyuyup kalırsan ve uyandığında 100 sene öncesi Anadolu’suna gidersen, heyecanlı uzay macerasında eğer hafızan silinmediyse bugünkü konuşma dilinle insanlarla konuşabilir, anlaşabilirsin. Bu şu demek oluyor ki birazdan gerçeği öğrenecek arkadaşım senin konuşma dilin ve kelimelerin silinmedi yazı harflerin değişti.
zırvalayan insandır.

Türkçenin belli dönemleri vardır Osmanlı Türkçesi de bu dönemlerden biridir. dil zamana ve toplumun eğilimlerine göre dönüşüm geçirir. kelimeler gelir kelimeler gider, ekler işlekliğini yitirir, var olan kelimeler yeni yeni anlamlar kazanır... tüm bunlara masa başlarında dışarıdan müdahale etmek boşuna çabadır. dil yaşıyor değişiyor siz hala çok affedersiniz arap kıçı yalıyorsunuz.

ayrıca osmanlıca değil Osmanlı Türkçesi diyeceksiniz. oğlum ayağınızı denk alacaksınız. herkes ayağını denk alacak! öyle kolay değil bu memlekette ahkam kesicem...