bugün

belki de şuan istanbul'da yaşıyor olamazdık. hatta anadolu'da türk de kalmamış olabilirdi. tarih olasılıkla değerlendirilemez malesef.
(bkz: halanın bıyıkları olsaydı amcan olurdu)
beylikler dönemi uzun müddet devam ederdi. izmirliler devlete çiğdem derdi. konya çok daha yalıtılmış, apayrı bir gezegen olurdu.
anadolu daki varlığımız ortadan kalkardı. birde şu gerçek atamız sıçmığı var ona bir tanım yapmak mümkün değil.
anadolu timur'un ve varislerinin boyunduruğu altında olurdu.
öz benliğimizi koruyabilirdik ancak dünyayı yönetebilir miydik, bilmiyorum.
osmanlıların yerinde olup düşünmek de gerekir. anadolu haçlı akınlarına uğramış, anadolu da bir türk birliği yok.
ee düşmana karşı zayıf düşmüşüz, şimdi sen böyle bir durumda n2aparsın diye de sorarlar. bu önemli bir ayrıntı.
ama yine de şöyle bir durum var karamanoğulları türkçü bir beylikti türkçeyi ilk onlar resmi dil ilan ettiler, ayrıca isyankardı da. osmanlılık sıfatını kabul etmiyorlardı. tarihin cilvesine bak ki osmanalı batarken karamanoğullarınınn bir torunu yok olma mücadelesine baş kaldırıyor? kim o evet bildiniz mustafa kemal'in ta kendisi.
sözün özü: ben bir türküm. osmanlıyla da karamanlılarla da gurur duyuyorum. benim ailem yarı türkmen yarı tatar. ikisi de banim atamdır yani.
şuanda osmanlıcılık ve din değil de karamanoğluculuk ve din sömürülürdü.