bugün

türkiye'nin osmanlı devleti'nin ardılı olduğunu söyleyen insanlar için söylüyorum.türkiye cumhuriyeti osmanlı devleti'nin ardılı değildir,ancak kurulan büyük türk devletleri sıralamasında osmanlı devleti'nden sonra gelmektedir.

osmanlı devleti'ne bakıyoruz,15,16,17. yüzyıllar da dünyanın süper gücü haline gelmiş bir devlet.ancak 16.yüzyılda hep takılı kaldığı için osmanlı devleti vatandaşları 20.yüzyıla kadar 16.yüzyılı yaşamıştır.bu yüzden kimilerine göre osmanlı hep büyük bir devlettir.osmanlı devleti son zamanlarında dünyanın sömürdüğü bir devlet haline gelmiştir yani büyüklüğü falanda kalmamıştır efendim.

tabiki kimse bir türk devletinin bu hale gelmesini istemez.peki neden bu hale gelmişti bu devlet.biz aslında bugün bunun için çırpınıyoruz laiklik elden gitmesin diye.şimdi örneğimiz avrupa'ya 15.yüzyılda matbaa geliyor efendim(orta asya'da 10.yüzyıldan beri kullanılıyordu).bizim türk padişahlara bu sunuluyor,padişahımız gerici olmadığı için bunu kabul ediyor.tabi birşey unutuluyor din...şeyhülislam çıkıyor,ulema sınıfı çıkıyor olmaz efendim gevur icadını kullanamayız.gevur icadıyla kur'an yazılamaz gibi acayip şeyler söyleyip matbaanın osmanlı topraklarında kullanıma açılmasını 300 yıl geciktiriyorlar.

daha güzel bir örneğimiz daha var bu sefer 16.yüzyıldan.galileo dünya'nın yuvarlak olduğunu söylemeden,dünyanın yuvarlak olduğunu bilen takiyüddin isimli bir arap asıllı gök bilimci var.3.murat bu bilim adamına dünya'da daha önce hiçbir ülkenin vermediği imkanlarla bir rasathane açılıyor.takiyüddin'e bu rasathaneyi kullanabilme izni sadece 1 yıl oluyor çünkü bizim hocalarımız şeyhülislam'ımız 1 yıl boyunca padişahın kafasını yiyor ve yaptığı açıklamada "allah gökyüzünde kendisinin gözetlenmesini hoş görmez."bu sırada olan küçük bir deprem sonucu şeyhülislam haklı çıktığı düşünülür bakın "allah bizi uyardı" böylelikle padişah tarafından rasathane yıktırılır.(1580)

laiklik olsaydı osmanlı devleti'nde,din böyle gericilerin ellerinde çürümezdi.avrupalılar devletimizi,dinimizi bu kadar küçümsemezdi.hep ve sürekli osmanlı devleti olarak onların önünde olurduk 16.yüzyıldaki gibi.ancak bizim din yobazlığımız yüzünden devletimiz hiçbir zaman ilerleyememiş padişahlar kıt görüşlü kalmıştır.

bu yüzden benim görüşüm 16. yüzyılda osmanlı'yla övünürüm ama sürekli övünmektense,20.yüzyılda modern türkiye'nin kuruluşunu anlamaya çalışırım.neler dayatılmış neden bu kadar borç ödemişiz diye.kaç yıl boyunca osmanlı borçlarına yüzünden bazen olimpiyatlara oyuncu bile gönderememiş bir ulus devletiz.bırakın şimdi osmanlı'yla övünmeyi,bırakın şeriatı.
(bkz: halamın daşşakları)
en basit örnek; matbaa için şeyhülislamların onay vermemesi üzerine ülkeye getirilmemesi.