bugün

Siz zaten türk ve müslüman değilsiniz.
Sizce Ertuğrul ve Abdülhamit karakterleri kimi simgeliyor? Bu sorunun cevabını bulursanız bu dizilerin bu şekilde çekilme nedenini de bulursunuz. Gerçek tarihte okuma yazma bilmeyen ertuğrul dizide kıssa ve rivayet anlatıyor. işte tarih.
atv-trt nin hükümetin emri ile yaratmaya çalıştığı ütopyada geçen olaydır. bak şu uyanış selçuklu dizisini biraz kenara ayırabilirsin henüz daha diğerleri kadar coşmadılar. ama diğerleri yani ertuğrul-osman ve abdülhamid tamamen hükümetten birilerinin insanların kafasını yalan-yanlış bir tarih ile doldurma çabaları. abartılmış bir kahramanlık öyküsü yazıyorlar. oysa ki tarihe bakılırsa ne ertuğrul bey ne osman bey ne de abdülhamid öyle süper kahraman modu açık şekilde gezen insanlar değildi. akıllarınca "bizim kadınımız devletin-beyin selameti için göğsünü siper eder" mesajı vermeye çalışırlarken bala hatun karakteri üzerinden kadınlara "vazifenizi yapıp evlat veremez iseniz üstünüze kuma gelir heee" mesajı veriyorlar iş bilmezler..

ilk entryi de belirtilmiş zaten. bizim atalarımız hiçbir zaman "arap"laşmadılar. biz hiçbir zaman arap geleneklerini getirip kendi geleneklerimizin üstüne koymadık. evet atalarımız islamiyeti seçtiler bir şekilde ancak bu şekilde bir kız isteme ritüeli bizim örfümüze bizim geleneklerimize uymuyor. bizim tarihimizde kadın hiçbir zaman araplardaki gibi önemsiz bir meta olarak görülmedi. hele ki bir eşlik durumu varsa ortada. he diyebilirsiniz ki neden padişahlar harem kuruyordu o zaman ? tarihe bakarsanız padişahlar belli bir zamana kadar asla evlenmemişlerdi. onlar için tek bir kadına ait olmak değil bir çok şehzade sahibi olmak önemli idi. haremdeki kadınlarda öyle ezilip iteklenmez aksine son derece değer görürler ve korkunç bir eğitim verilirmiş.
sadece Türkler değil, eski dünyada tüm milletlerde çok eşlilik görülürdü. Özellikle yüksek statü'deki erkeklerde. Yok Türkler ahlaklı, Yok Türkler üstün, yok Türklerin ossuruğu güzel kokuyor gibi salak saçma iddialar cidden çok sıktı artık.

Yani bu olayın gerçek olması aşırı olası.
normalde osmanlı ve türk tarihinde olmayan, lakin akp'lilerin yarattığı paralel tarihçilik anlayışıyla çektikleri atv'de yayınlanan "kuruluş osman" adlı dizide yer verilen gayritürk feodal gelenek...

öncelikle bu hafta yayınlanacak kuruluş osman dizisi fragmanını izleyelim;
https://streamable.com/fgikmw

bakınız osman gazi'nin hanımı, osman gazi'ye şunları söylüyor;
"eğer sende ufacık bir hatırım varsa, sana hatunu ben bulmak isterim..."

dizinin ilk bölümünü seyrettim sadece ve bu ilk bölümündeki bariz hataları da şuraya yazdım;
(bkz: kuruluş osman dizisindeki tarihi hatalar)
(bkz: kuruluş osman dizisindeki kuran ı kerim)

ondan sonra da bir daha izlemedim, ama bugün yukarıdaki yeni bölüm fragmanına denk geldim...

osman gazi'nin hanımı osman gazi'ye hatun bulacak, kız isteyecekmiş...

türklerde böyle bir adet yoktur.
türklerde (yani eski türklerde) hatun, bey'in eşidir, dengidir. kadın bu şekilde hiçbir zaman aşağılanmaz.

türk kültüründe hatun, savaşları sona erdiren antlaşmaları imzalar, han'ın tam yanında, onunla eşit konumda dururdu.

eşlerimize bize eş olmalarından ziyade onları el ustunda tuttuğumuzu göstermek için "hanım" deriz. onlar bizlerin hanlarıdır. han'ım yani...

ama malesef geçen yüzyıllar içinde türklerin araplaşmaları neticesinde türk toplumunda kadına verilen değer azaldı.

bir kadının kocasına eş istemesi-araması bazı yörelerimizde gayet normal karşılanan bir gelenek haline geldi.
işte bu saçma ve çağdışı ritüel türklerin araplaşması ile toplumuza girmiştir.

şimdi bizim ülkemizde kadını yok sayan, kadına söz hakkı tanımayan tarikatçı şebekler var.
bu tarikatçı şebekler kadını yok sayıp, kadınları insan yerine koyan, kadınlara pozitif ayrımcılık bir yana, sadece ve sadece yaşam hakkı ve eşitlik sunan istanbul sözleşmesini reddediyorlar.

ve işte atv de, güya türk ve osmanlı tarihini anlattığı bir dizide, kadının yerini bu şekilde gösteriyor.

kadın gerektiğinde kocasına yeni kadınlar bulmalı...

yazık...

siz bunu hangi tarihi belgede okudunuz, hangi kaynakta gördünüz osman gazi'nin hanımının osman gazi'ye eş bulacağını dizide işliyorsunuz?

işte böyle topluma mesaj veriyorlar.
"bakın osman gazi'nin hanımı da böyle yapmış" diye bilinçaltına işleyecekler bu konuyu da...

reziller...

not: bu arada dizide osman gazi'ye bunları söyleyen kişi rabia bala hatun rolündeki oyuncu.

oysa ki osman gazi'nin ilk eşi malhun hatun'dur, bala hatun osman gazi'nin 2. eşidir. burada da bir yanlışlık sözkonusu yani.