bugün

haddinden fazla hadsizliktir. sen 1 ay boyunca tıkınacaksın, insanlara nispet yaparcasına önlerinde yemek yiyeceksin sonra kalkıp ramazan bayramında 9 gün tatil yapacaksın. hem de hiçbir şey olmamış gibi.

gerçekten dünya hayatı, ancak bir oyun ve tutkulu bir oyalanmadır. eğer iman ederseniz ve sakınırsanız, o, size ecirlerinizi verir ve mallarınızı da istemez. muhammed suresi,36
özgürlüktür... herkesin bir hayatı var, sanane be ulan derler! hoş olmayan bi el işareti yapıp 'gel bunuda sahiplen, bunu da savun' derler adama.
cennetteki huriler benim olacak, cennette en uzun ben kalacağım ve en lezzetli meyveleri ben yiyeceğim. bunun için kendimi diğer müslümanlardan önde görmem gerek. şıh şeyh ne varsa olmalıyım. insanlar bana gelmeli feyz almak için. kendim dinin içinde adeta başka bir din olmalıyım. bu şekilde düşünen örnek şakirtimiz dini bayramları ve tüm dini nimetleri sahiplenir. kuranı açıp okumaz. kuş beyninin aldığı uydurma hadislere göre yaşar. islamı olması gerektiği gibi değil de işine geldiği gibi yaşar. din temelli ülkelerde bu dini kullanıp menfaat sağlayan insanlar her daim olacaktır. ne kendilerini ne de hayat tarzlarını siklememek gerekir.
orucu bana mı tutuveriyorsun lan oğlum? şeklinde bir soruya yer açan beygir zihniyetidir.

tanım 2: bayramda harçlıklarımızı, tatil ödeneğimizi ve bilumum harcamalarımızı karşılıyormuşçasına tepki veren yazarın deli saçmasıdır. kapına şeker toplamaya gelirsem verme amk. dedirtir ayrıca.

edit: önce başlık açarken dili kullanmayı öğren.

(bkz: oruç tutmayıp ramazan bayramını sahiplenmek)
(bkz: oruç tutmayıp ramazan bayramına sahip çıkmak)
(bkz: noel kutlayan müslüman)
atatürk e bin hakaret edip ardından bütün resmi tatillerimizi oturma organını yaya yaya geçiren insanı hatırlatan insan tiplemesidir.

(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)
aslında gerçek birer müslüman olmak isteyen ama çevre baskısından bu durumu hep erteleyen insanların yaptığı durum.

oysa vicdanlarının seslerini dinleseler de tam ve gerçek birer mü'min olsalar huzura kavuşacaklar.
Sahip olunamamış sahiplenme.

Ramazan ayının anlamını anlatmaya lüzum yok, ee bu durumda Ramazan bayramının amacını da anlatmak gerekmez. Şimdi, ramazanda oruç tutmayıp ramazan bayramını kutlayanların, daha doğrusu bayram kutlaması bekleyenlerin akılların şüphe ediyorum şahsen ben. Diğer bir yandan da, oruç tutmayıp da tutanların bayramını kutlayanları takdir ediyorum, teşekkür ediyorum. Son olarak, oruç tutmayanların ramazan bayramını falan kutlamam arkadaş, hak edene hak ettiğinden diye bi' söz var, seviyorum, ondan.
demokrasiyi akla getirir. zira milyonlarca atatürk ve cumhuriyet düşmanı da 30 ağustos, 23 nisan ve 19 mayıslarda çatır çatır tatil yapıp kıç devirmektedirler.