bugün

insanı güldüren saçmalıktır. birde bunun arkadaşı, anne, babası oruç tutuyor diye yaz aylarında kendisini de aç bırakanları vardır ki tam komedi. valla geçen ramazanda oruç tutan arkadaşımın yanında buz gibi kola ve 4 lahmacun yeyip sonra da bir keyif sigarası yakmıştım öyle mal mal bakmıştı.
ramazan ayı dışında benim yaptıklarımı yapmayacaklarsa bende ramazan ayı boyunca normalde yaptıklarımı yapmayacağıma söz verebilirim..

yani bu şartlar altında saygı duyabilirim..
tek saçmalık şu başlığı atan şahsiyetin oksijen israfı yapması.
eşek kadar insan biri yanında su içiyor ya da yemek yiyor diye rahatsız olmaz zaten.

bizim millette "biz enayi miyiz de yapıyoruz" kıskançlığı var biraz.

kendisinin yapamadığı bir şeyi başkaları da yapmasın istiyor, ya da kendi bir çile çekiyorsa herkese çektirmek istiyor.

seks yapanlara, gezip tozanlara, kültürlü "monşerlere", ramazanda yeyip içenlere saldırması hep bu yüzden.

yoksa sokaklar aç insanlarla dolu. bu kadar ince düşünen bir insan gider iki tane aç doyurur oruç tutup açlığın ne demek olduğunu anladıktan sonra.
allah rızası için tuttuğumuz için başkasının saygı duyup duymamasının bir önemi yok.
hoşgörülü bir insan saygı duyar, gerçekten oruç tutan da dışarıda yiyip içenlere gidip dayak atmaz.
oruç tutana değil, insana saygınız olsun yeter.
toplu alanlarda, duraklarda, otobüste, metrobüste yiyip, içmeyin; sadece ramazanda değil, her zaman böyle yapın.
Ramazanda oruç tutan birisi olarak Oruç tutana saygı duymak ne alaka bir türlü anlayamıyorum.

Hayır benim yanımda birileri bişey yiyip içince ben saygısızlık falan hissetmiyorum. Zaten hissediyor olsaydım psikolojimin iyi olup olmadığı konusunda kuşkuya düşerdim.

Ha birisi bişey yiyip içiyor diye canım çekecekse eğer bişey görmesem de canım çekiyor zaten.

Yani bu oruç tutana saygı saçmalığı bana göre oruç tutmaya poposu zor gelenlerin uydurduğu bir kapris.

Sanki zorla tutturuyorlar aq.
10 kasım 9'u 5 geçe ambulansın içinde akmayan trafikte ölümü beklerken akla gelen şey.
Eskiden çok eskiden gayrimüslim eşraf bile bu konuda çok nazik ve duyarlı imiş. saygı duyulmamasını destekleyen zihniyet net leştir.
Bence de saçmalık. Çünkü bir insanın ramazanda oruç tutmayıp yemek yemesi oruç tutan insana saygısızlık diye nitelendirilemez. Bunun saygıyla zerre uzaktan yakından alakası yok. insanların tamamen kendi tercihleri doğrultusunda hareket etmesi başkasının ona saygı duymasını zorunlu kılmaz. islami zırvalar bunlar sadece. inanmayan insan hem inançsız hem de saygısız oluyor bunların kafasına göre.