bugün

sınıfın tuhafiyeye döndüğü, herkesin elinde boncuk, mukavva, kumaş vb materyallerle sanatsal yapıtlar üretmeye çalıştığı, bazı öğrencilerin ise geyik amaçlı kullandığı derstir, genelde başarısız olsada, bu derste çok iyi olan öğrencilerin havasından geçilmez.
masaya monte edilmiş küştere, matkap vs alet edevatın arasında ilk derslerde hep "iş nedir" gibi tanımlar yazdırılır. sonraları 20 cmlik dokuma tezgahları, mukavvadan yapılan evler, zımparalanan oklavalar ile şamata başlar...
çizdiğim teknik resmin hoca tarafından ısrarla "sen çizmemişsin, çizemezsin" denilerek geri çevrildiği ve akabinde tahtaya büyük boyutta çizdiğim zaman hocanın mosmor olduğu derstir.
ayrıca bu ders bazen iş-teknik dersi olarak da adlandırılır.
öğrencilerden çok velilerin uğraştığı ders. çocukluğumda hatırlıyorum, örgüler ördürüyorlardı; kazak, atkı vs... etek ve mutfak önlüğü dikmiştik (!) bir de... örgüleri anneannem; dikişleri de terzi bitirdikten sonra, yüksek notlar aldığımı hatırlıyorum...
annemin boş zamanlarını geçiren etkinliktir. dikkatinizi çekerim ben elimi bile sürmezdim. anneme yaptırırdım. millet sınıfta uğraşırken bense boş boş ortalıkta dolaşırdım.
(bkz: iş eğitimi)
ilkokulda hep 5. ortaokulda ise hiç 5 olmayan dersimdir. nefret edilesidir. bu dersin öğretmenleri kendilerini kanıtlamak için notlari hep düşük tutar. ders dediğin matematiktir, fendir kardesim. işeğitimi ne lan!
amına koyim bir türlü şu evlerin tavanlarında yuvarlak halkadan sarkan boncuklu ipler falan vardı ya bir türlü yapamamıştım işte onu. sarkaçtı galiba adı tam yedi hafta uğraştım didindim. sıfırımı aldım. yinede vazgeçmedim yaz tatilinde de uğraştım yinede beceremedim. en sonunda ablamında yardımıyla bitirmiştim fakat bitirir bitirmez yallah çöp yaptım çünkü bitiremeseydim içimde kalacaktı.

tanım:beceriksiz beyinleri beceriklendirmek amacıyla oluşturulmuş bir derstir. beyin siker.
okulun bir köşesine koyulmuş konteynırda yapılan ve öğrencilere incik boncuk aldırıp nakış, dikiş türü şeyler öğretilen derstir. Bizim okulda böyleydi.
aile sıcaklığında işlenen bir derstir.öğrenci öğretmen ilişkisi çok güzeldir.hey gidi günler
Daha sonradan adı teknoloji ve tasarım dersi oldu.
Yanımda oturan Recep iş eğitimi dersinde eşarbın kenarlarına iğne Oyası yapmıştı.
Herhalde şimdilerde orospu olmuştur.
Bizde ortaokulda ticaret, el işi gibi dersler vardı.