bugün

insanı cep kitabına yöneltiyor bazen.
2011 brüt asgari ücret: 837,00 tl

yapılan kesintilerden sonra ele geçen net ücret: 658,95 tl

2011 yılı için belirlenen fitre, yani 1 öğün için kişinin doymasını sağlayacak meblağ:7,5tl

insanların günde 3 öğün beslenmeleri gerektiğini düşünürsek; 7,5*3*30= 675 tl

sadece 3 öğün yemek yedikten sonra asgari ücret alan vatandaşın durumu: 658,95-675= -16,05tl

ve...

ortalama bir kitap parası: 20 tl

haftada bir kitap okuyan insanın kitaba vereceği aylık net ücret: 20*4= 80 tl

vatandaşın kitap aldıktan sonra elinde kalan net tutar: -16,05-80= -96,05
(bkz: can yayınları)

sikeeer.
tutunamayanlar 36 tl'dir. gel de korsan alma.
büyük yayınların duyarsız kaldığı konudur. ucuz kitap olayına girmenin aksine 35 liraya satılan bi kitabı 50 liraya çıkarırlar.

(bkz: foucault sarkacı)
(bkz: can yayınları)

popüler kültür kitaplarını anlarım basılmak ve çok satılmak için yazılır. genç yazarları da anlarım yeni kitap için paraya ihtiyaçları vardır. ayrıca o para sadece simgedir, değerdir. kırk yıllık kitabı astronomik rakamlara satmak okuyacağımız üç beş sayfayı da lüks haline getirir.
"ülkemizde kitap okuma oranı düşük" diye yırtınanların bilmesi gereken gerçek. 20 tl kardeşim. bu ülkede az para mı? neymiş efendim, o zaman kütüphaneye gitsinlermiş. he amına koyim gitsinler. adam haftanın 6 günü eşek gibi çalışsın kalan bir izinli gününü de evde dinlerek değil kütüphanede kitap okuyarak geçirsin öyle mi? güldürmeyin adamı. korsan alsa bu sefer "korsana hayır"cıların hedefi olacak. adam okumamakta haklı azizim.
biz 'ülkecek' bir kitaba 20 tl değil 5 tl bile vermiyoruz ki.
karnımızı doyurmak için yeterince para harcıyoruz ama beynimizi doyurmak için vereceğimiz para çok geliyor.
20 tlye gelince, ayda yılda kitap alan biriyseniz çok değil, ama sürekli okuyan biriyseniz ağza koyar.
internetten alımların artmasına, kitapçıdan kitap beğenip alma zevkinin tarihe karışmasına neden olan olgu.
kitap okumamak için insanlara yeni bir bahane olmasıdır.
sonuç olarak (bkz: emeğe haklı saygısızlık)
sonuç olarak (bkz: emeğe haklı saygısızlık)
kütüphaneleri fazla etkilemez. kütüphaneden faydalananı da etkilemez. kütüphaneden faydalanandan faydalananı da etkilemez. kütüphaneye kolay ulaşamayanı biraz etkiler. okumamak için bahane arayanı çok etkiler.
cep telefonuna 1500; bilgisayarına ortalama 2000 bin lira veren; ayakkabısını adidas'tan/nike'tan aşağı almayan insanlara dert olmuş. canım benim. kıyamam ben size. 20 tl de kitaba ver. yap bunu. hadi burası daha çok öğrenci (ama cepten/bilgisayardan/ayakkabıdan/şundan bundan gene fire olmaz biliyorum.) ya işinde gücünde olan insanlar? sorsan, "kitap çok pahalı yaaeee!" diyor. klişeden geberin gidin kitapsızlar.
Benim canım ülkemin kitaplardan aldığı vergilerden dolayı olan sonuçtur.