bugün

abd'ye yapılan insani bir çağrıdır. kendisine milyonlarca dolara mal olan, ortadoğuya demokrasi(!) götürme heveslisi, hümanist abd'ye, azıcık insanlığından ödün ver de şu afrikadaki aç çocuklara bir bak çığlığıdır. süper güçmüş, süper sömürücü.

abd nezdinde tüm gelişmiş(!) ülkelere bir serzeniştir. gelişen sadece oturma organlarınız, azıcık da şu göğsünüzün sol tarafını geliştirseydiniz ne vardı?
dünyaya demokrasinin afrikadan alınan yiyeceklerle dağıtıldığı göz önünde bulundurulduğunda daha da anlam bulan söylem. dünyanın dünya kaynaklarını en az harcayan kıtası değil mi afrika? kuzey kıyı şeridindeki ülkeleri ve en güneyde güney afrika'yı saymazsanız başka ülke yok neredeyse. (diğer ülkeleri küçümsemiyorum ama bu ülkelerde sanayi sıfır neredeyse, haliyle çok bir harcama da yapmıyorlar) e baktığımızda elmasından petrolüne bütün para afrika'dan çıkıyor; yüzyıllardır afrika hep veriyor. zaten aç olmalarının sebebi de bu değil mi? kendi kaynaklarını kullanamıyor oluşları... ha şimdi diyeceksin ki, yemeye kuru ekmek bulamayan adam ne yapsın elması?

eğer o kadar zenginlik ülkeden kaçırılmasaydı, ya da şu anda bile kaçırılıyor veya ederinin çok çok altında bir değere ülke dışına çıkarılıyor olmasaydı, demem o ki o paraları amerika, ingiltere, fransa değil de sudan, nijerya, somali kullanabiliyor olsaydı... bu ülkeler de sanayilerini kursalardı, tarımlarını yapsalardı, karınlarını doyursalardı... ne batı bu denli yükselecek, ne de afrika böyle düşecekti... tahtrevalli gibi, afrika düştükçe batı yükseliyor...

ek: ayrıca ortadoğu'ya neden ortadoğu demekteyiz bunu da anlamlandıramamaktayım.

(bkz: avrupamerkezcilik/#12418813)
abd ekonomisinin ilk kez notunun düşürüldüğü bir dönemde bu yardım çağırısı anlamsızdır. eğer yardım yaparsa hükumet bütçesiz kalacak ve el değiştirecektir.

sadece bir yılda 500 milyar dolar değerinde reklam yapılıyor, oysa ki bu paranın %10'u dünyada ki açlığı büyük ölçüde gidermeye yetecek düzeydedir.
eğer afrika'da sömürülecek petrol, altın, elmas gibi yeni madenlerin bulunduğu alanlar keşfedilirse amerika'nın seve seve katılacağı çağrı.

öyle bir şey olmadığı müddetçe petrol zengini ülkere "demokrasi" götürme misyonuna devam edecektir.

dip not: "dünya üzerindeki üretilen bütün tarım ürünleri bütün insanlığa eşit olarak dağıtılsa dünya'da aç insan kalmaz." tezine selam ederim.