bugün

Anıtlar'dan birkaç pasaj aktaralım:

"Kağan bilge imiş, cesur imiş; buyrukları bilge imiş, cesur imiş. Beyleri de kavmi de iyi imiş, böylece ülkeyi tutup töreye göre tanzim etmişler. Sonra kardeşler, oğullar kağan olmuş, küçük kardeş büyük kardeş gibi olmadığı, oğul babası gibi olmadığı için, bilgisiz kağanlar tahta oturmuşlar. Buyrukları da bilgisiz, fena imiş... Türk beyler, Türk adını atmışlar, Çin beylerinin adını almışlar. Çin hakanına boyun eğmişler, elli yıl işlerini güçlerini ona vermişler."

https://odatv.com/peki-o-...e-yaziyor-1204131200.html
Bilge Kağan der ki;

"Ey milletim, ey hanedanım! Sözlerimi dikkatle dinleyin!
Bugünki gibi kargaşa olmaksızın Türk Hakanı Ötüken'de oturursa, Türk yurdunda sıkıntı olmaz. Ben, Ötüken'de oturarak yurdumu yönettim. Çinliler'in altınına, gümüşüne, ipeğine, tatlı sözüne, değerli hediyesine kapılmadım. Bunlara kapılan ne kadar Türk'ün can verdiğini, Çin boyunduruğuna düştüğünü unutmadım.

Atalarım Türk yurdunu öyle sıkı tuttular, öyle bilgelikle, öyle güzel törelerle yönettiler ki, Türk milleti bahtiyar oldu, onların ölümlerine candan ağladı. Atalarıma tabi olan bütün yabancı milletler, Çinliler, Tibetler, Moğollar bile onların çağında yaşadıkları mesut hayatı unutmadılar.

Sonradan bilgisiz ve kötü hakanlar ulu Türk tahtına oturdular. Bu yüzden, Çinliler'e beylik eden Türk kişizadeleri köle, Türk kızları cariye oldu. Türk beyleri şanlı isimlerini bıraktı. Çince isimler kullanmaya başladı. Doğu Türkleri, Çin hakanına tabi olup 50 yıl onun acıklı ve utandırıcı idaresinde yaşadı. Fakat Gök Tanrı, Türk'ün haline acıdı. Türk milleti yok olmasın , eskisi gibi cihanın en yüce milleti olsun diye, babam ilteriş Kağan'la anam Elbilge Hatun'u Türkler'e hakan kıldı.

Ey Türk Oğuz Beyleri! Üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe, bil ki, Türk milleti, Türk yurdu, Türk devleti, Türk töresi bozulmaz.

Başına geçtiğim Türk milletinin birliği ve yüceliği için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Ölesiye, bitesiye çalıştım. Tanrı yardım etti, bahtım yar oldu, yoksul milletimi zengim ettim. Türk milletini bütün milletlerden üstüm kıldım."

http://ihtiyarceviz.blogs...lerinde-ne-yazar.html?m=1