bugün

bir kandil gecesi:

+ bu mubarek günde.. olmayacak dualarımızı kabul eyle ya rabbiii..
- aamin.
ülkü aker ne güzel yazmış..
(bkz:olmaz olmaz deme hiç olmaz olmaz sevigilim
zaman neler gösterir belli olmaz sevgilim)
(bkz: olmayacak duaya amin demek)

kadar etkili olmayan yöntemdir.

diren türkçe.
elektrik zammı sebebiyle rte nin istifa etmesi ve benzeri aslı astarı olmayan konularda rüya görme halidir. bunda kızmaya kalayı basmaya hiç bir neden yoktur. var diyenlere ise söyleyecek başka söz de yoktur zaten.
-Allahım ne olur 10 cm daha *
-sus çarparım!
-alla..eshedu....
"amin" denilmesinin saçma olduğu dua neden edilir ki ? peki bunun aksi "olacak" ise neden dua edilir ? inanca göre kaderlerimiz yazılıyken; dua ederek bir şeyler talep etmek, kadere saygısızlık, tanrı'ya karşı terbiyesizlik ve edepsizlik değil midir? konudan saptım galiba! tanrım bir daha böyle hatalar yapma, beni konudan saptırma (ami-e-n)
ne diyem mahmut mu diyem.
(bkz: platonik aşk)
aksi icin; cikmadik candan umut kesilmez
olmayacaksa dua bile edilmemesi gereken, saçma olaydır. ama gel gelelim ki olmayacak duaya amin demema olacak ya da olmayacak her şeye i'm in, yani varım derim!
çaresizliğin son noktasıdır. Edebi tabirle zifiri karanlıkta küçük bir ışık görebilmek için gözleri sonuna kadar açmaktır.
inşallah beşiktaş her sene şampiyon olur. amin.
(bkz: hiç gelmeyecek birini beklemek)
olacak gibi olsa allah' a havale etmezdim zaten diye savunulabilecek duadır.
yine de içinde bir umut taşımaktır.*
sacma oldugunun farkinda olunmasina karsin amin deme eylemi tamamen kisinin edebi, adabi, ahlakidir. ya da daha acimasiz olmak gerekirse, ki gerekir, tamamen sahisin suursuzlugudur.
daha vahimi icin (bkz: yillarca ayni duayi ettiginin farkina varmak)