bugün

Manevi yönüyle gurur veren ama maddiyat kısmıyla kara kara düşündürendir. Hayatında bir kitap açmamış, okumamış, eğitime ve bilime inanmamış bir güruhun içinden sıyrılıp çıkmak kolay değil. Para para paradan başka amacı olmayan ruhu yoksul cebi dolu insan bunlar. Malesef bu ülkede yıllarca okuyup emek veren bizlerin hala maddi sıkıntılar, iş bulma kaygıları içinde olmamız bu adamların ağzına laf düşürüyor. Çoğu Sahip olduğu maddiyat üzerinden felsefe yapıyor. Başka hicbir argüman yok ellerinde. Kullandığı lüks alman mallarının gökten indigini düşünen, çarpım tablosunu dahi bilmeyenler var aralarında. Okul okumak, üniversiteye gitmek, yıllarca emek vermek, mezun olmak, yüksek lisans yapmak, kpss ye girmek gibi dertleri yok. Varsa yoksa kestikleri fatura, fiş, para, yeni ev, araba. Fakat çocuklarını hep iyi okullara göndermek amaç. Biz okumadık sen oku palavraları. adamla aynı yaştayım kendini para kazanmaya adamış, bense okumuşum. Onun 3 çocuğu var okul çağında. Bense bu semi nomadik toplumun maddiyatla kafayı bozmuş ailelerinden birinin kızını deli gibi sevmişim ama param ve variyetim olmadıgımdan evlenememişim. Daha korkuncu beni, bizi buna inandırmayı başarmışlar. Her şey bizim suçumuz gibi üstümüze çullanmışlar. Banknotun köpeği olan grup bizim mutsuzluğumuzla mutlu olmuş. Konu var ya çok derin. Hatta öyle derin ki bir zamanlar sevdiğin eğitimli, kültürlü insanlar gidip bu adamlarla evleniyorlar. Sonra sana gelip mutsuzum diye ağlıyorlar. Yanlış adres, insanları maddi unsurlarla değerlendiren ailene git ağla! Maddiyatçı değiller mi Her taraflarından iki yüzlülük akıyor. Kendime bakıyorum, Bu karakter yoksunu insanların yanında çalışmamak için yıllarca işsiz gezmeyi göze almışım, bu cahil akrabaların arasına girmemek için bayramda seyranda memlekete gitmemişim, bu çözülmüş toplumun maddiyatçı ailesininin bir kızını sevmemek için yalnızlığa mahkum olmuşum. işte o yıllarca okuyup emek verdiğim için cezalandırıldığım okulun bana öğrettiği, beni onlardan farklı kıldığı hayat felsefesi bu...
benim durumum tam tersi, alayi okumus bi sulalenin tek okumayani olma cabam var. inan baski ve etkisi daha agir. en azindan basliktaki durumda ortada agir sorumluluk ve hedef bilinci var, benimkinde yarak kurek isler.