bugün

faydalı olmasını temenni ettiğim başlık. benim nacizane denemem diriliş üzerine olacak. diriliş aşağı yukarı şöyle bir şeydir:

diriliş, tam anlamıyla bir insanlık dersidir. önce tüm adaletsizlikler ve haksızlıklar en acı ayrıntısına kadar okuyucuya verilir ve daha sonra yazar, adeta nehludov karakterinin içine girip bu adaletsizlikleri düzeltmek için oradan oraya koşuşturup durur. diriliş'i okursanız bakış açınız tam tersi istikamete dönebilir. devletin çeşitli kademelerindeki yöneticilerin aldığı her kararda aslında kendi menfaatini ön plana koyduğunu hatta tamamıyla kendi menfaatini düşündüğünü görebilirsiniz. aslında kimsenin birilerini cezalandırabilecek kadar masum olmadığını anlarsınız. 'yasal suçlu' tabiri üzerine düşünürsünüz. mücadele edildiği takdirde yanlışlıkların düzelebileceğini de görürsünüz. daha destan yazardım ama yemek yemem lazım. kısaca diriliş, hayatın gerçekleri ve hayatın ta kendisidir. tolstoy'un 'yandığında' ve en üst ruh olgunluğuna eriştiği zaman yazdığı romandır. en güzel romanıdır.
duvara anlatsam daha iyi.
tarihi roman üzerine biraz tavsiye vereceğim.
halil delice'nin koca yusuf ve kara ahmet adında iki eseri var. eserler hemen hemen aynı konu üzerinde işlenmiş. güreş ve osmanli'nın abdulaziz abdulhamit dönemleri. koca yusuf'ta rusların teşvikiyle ayaklanan bulgarlar bahsedilirken,kara ahmet'te ise osmanlı rus harbini anlatır. plevne'nin düşüşü,tuna boyunun kaybedilmesi vs vs. tarihi zenginlik fışkırıyor eserlerden. kara ahmet'i yıllar önce birkaç defa okumuştum ve bu sene yine okudum. koca yusuf ise elime henüz yeni geçti ve okumaya devam ediyorum. güzel bir bölümü ise sizinle paylaşayım.

görsel
Forumvari bir başlık olsada bir şeyler anlatılmalı bu konuda.
sex içerikli başlıklar kadar ilgi görmemesi normal kızma arkadaşım.

Gaziantep d&r hangi mağaza olduğunu yazmayacağım. Yaklaşık 3-4 ay önce gidip "dünya roman öykü" bölümünde bir kaç kitaba bakmıştım. Arada bir kitap dikkatimi çekmişti ama kotam dolduğundan almamıştım. Geçen hafta tekrar gittim aklımda kitap ile ilgili kalan tek şey 2 rahip in avrupadan japonya ya işkence ve baskı gören hıristiyanları ayakta tutmaya gitmeleri konusuydu. Görevli birine bahsettim aradık bulamadık, sonra biri daha geldi yine bulamadık, en son oradan geçiyormuş mağaza sorumlusu bayan geldi. Anlattım 4 kişi aradık yine bulamadık. Sonra baktım dedim acaba sıkıntı mı veriyorum felan diye ya neyse ben internetten bir araştırayım felan dedim. Mağaza sorumlusu bayan telefondan bakmaya başlamıştı. Önce 1960 larda öyle bir film olduğunu buldu sonra orjinal kitaptan uyarlandığını sonra yazarın ismini felan tak eliyle koymuş gibi 10 dakika içerisinde buldu kitabı. Sevindim tabi aldım kasiyer arkadaş kendisininde bu kitabı alacağını okumak istediğini felan söyledi sevindim bende yine. Gaziantepte kebapçılar hariç kimse müşteriyle bu kadar ilgilenmez gerçekten d&r çalışanlarını takdir ettim.
Buradan sevgi ve saygılarımı gönderiyorum kendilerine.
Kitap ise;
Japonya da baskı görenleri organize etmek ve onlara moral vermek için görevlendirilen 2 papazın yolculuğunu anlatıyor iş yerinde fırsat buldukça okuyorum. Keyifli güzel bir drama tavsiyemdir okuyun arkadaşlar;

görsel
daha çok başta mizah üzerine okumayı sevdiğim ve o yönce yazdığım için şiddetle okumanızı tavsiye edeceğim kitaplar kategorisine göre şu şekildedir:

mizah - roman
- mahalleden arkadaşlar / selçuk aydemir
- liseden arkadaşlar / selçuk aydemir
- haşırtd dı bilek bord / zafer algöz
- yap bi babalık / can yılmaz
- olur öyle / istiklal akarsu
- kocan kadar konuş / Şebnem Burcuoğlu
- kocan kadar konuş diriliş / Şebnem Burcuoğlu
- Memleketi Ben Kurtaracağım / Gülse Birsel
- anne olunca anlarsın / büşra hacısalihoğlu & tuğçe yılmaz (derleme)
- size baba diyebilir miyim? / büşra hacısalihoğlu & tuğçe yılmaz (derleme)

edebî
- l'afedersin / canfeza

teknoloji
- sosyal medya sanatı / guy kawasaki & peg fitzpatrick
- bilinmeyen bilişim - benan kahraman

kitap konusunda oldukça seçiciyimdir. o yüzden bir kitap almadan önce okuduğumda birşey katması veya eğlendirmesini isterim öncelik olarak. o yüzden okumaktan zevk duyguğum harika kitaplardan bazılarını yazdım.

keyifli okumalar.
Bambaşka bir hayat, bambaşka insanlar, zorluklar, insanlık dersleri, doğanın gücü vs. Ne ararsan var.

Orijinal adı: mutant Message down under.
görsel
Kitabın arkasında kitabın mesajını anlatan bir yazı: eğer tüm varlıkların, aynı evrensel birliğin bir parçası olduğunu anlarsak, dünyamızı Yokoluştan kurtarmak için halen geç kalmış sayılmayız. Varolan her şey inanılmaz derecede güzel ve hassas bir karşılıklı bağımlılık dengesinde bulunmaktadır. Eğer bu mesajı alabilirsek, o zaman bizim yaşamlarımız da "gerçek insanlar" ın ki gibi bu yüce amaçla olabilir.
okutsam da çoğu anlamayacak yani boşa uğraş.

"ben bu kulaklara göre ağız değilim"
görsel
Tek kelimeyle muhteşem bir kitap. Elimden bırakamamıştım hemen bitirmiştim. "Nereye giderseniz gidin, ülkeniz peşinizden gelir. Artık siz orada yaşamasanız da o içinizde yaşar".
http://vocaroo.com/i/s0bNTYnk4n9Y
biri de okuyacağım desin lan şu kitabı geceden beri çırpınıp duruyorum. ya seve seve okuyacaksınız ya da ...

bir istek.
Sözlükte kimsenin başaramayacağı olay. Ben denedim olmadı.
Esas unsuru ve gayesi yazmak olan sözlükte bu tarz başlıkların teşvik edilmesi gerekiyor bence.

Notre dame de paris ya da bizdeki adıyla notre dame'nin kamburu: ay ışığının aydınlattığı karanlık bir gecede, tarihi ve devasa bir kilisenin çatısına çıkıp, tahta yığınlarını aşağıda sevdiği kadını almaya gelmiş bir ordunun üzerine fırlatan tek gözlü kambur bir yaratık hayal edin. Bu kitabı okurken böyle bir sahneyi yaşayacaksınız ve kitabın sonunda gözyaşı garantili.