bugün

''hep öğrenci kalan insan öğretmenine borcunu kötü ödüyor demektir'' demiş nietzsche delisi. ne güzel söylemiş.

bir insanın öğrenci konumundayken, -bu yaklaşık üniversiteyi de sayarsak 16 yıla tekabül ediyor- yani hayatın 16 yılında garanti, bomboş bir testi gibi olduğu gerçeğidir.

öğrencilik boş iştir efendim. öğrencinin, eğitim ve öğrenme süreci sıkıcıdır, sancılıdır. gereksizdir. herkes çocuğunu neden 7 yaşına bastığında gönderir okula? zira bu bir ritüel de ondan. hadi artık git sen okula bakalım denir çocuğa daha 7 sinde. tamam, o çocuktan bi bok olmaz daha. 16 yıl boyunca kafayı yiyip duracak. kendisine ve çevresine olmadık şeyler yapacak, depresyona girecek, her şeyi yapması gerektiği için yapacak, annesi istediği yapacak, babası istediği için yapacak, kuzenleri başarılı olduğu için olacak, arkadaşları nobel aldığı için o da gidip alacak falan filan.

tırişkadan aforizmaları ezberleyip gelip nargile kafede kafa s.ken yurdum gençliğinin kendini ifade etme şeklidir okumak.

öğrenciysen bu hayatta her şeye 2-0 geride başlıyorsun demektir. ama 2-0 öndeymişsin gibi de davranmaktır.

öğrenci nedir? öğrenen. 16 yıl boyunca ne öğrenir bir insan yahu. ki 16 iyimser sayımdır. master sevdalılarını ve çift dikişlileri saymıyorum bile.

o kadar yıl don carleone gibi bir adamın yanında çalışsan amerika'ya bilemedin avrupa'ya hükmeden bir adam konumunu alırsın yahu. gittiğin her yerde yalandan da olsa bir saygı duyulur sana. lan büyük adam bu tribine girer herkes. sonra eve gelip şöminenin başında o adamların halini düşünüp ve gülüp içersin viskini.

dünyanın kanunu değil ya iyi adamlar gibi yaşamak, her şeyin düzgün olanını yapmak.
onlar ellerinden sadece o geldiği için bunu savunuyorlar.

öğrencilik bomboş bir iştir efendim. 16 yılı heba etmektir. cehennemin içinde cennet aramak gibi bir şeydir.

sabah kalk, okula git. derse gir. karı kıza asıl. yaz durmadan. yemeğe çık. konsere git. kitap oku. ders çalış. eve hatun atmaya çalış. hatun ne zaman verecek diye bekle. sonra ne zaman gidecek bekle. sonra yine ders çalış. sabahlara kadar kahve iç. uykusuz kal. ana baba kafanı s.ksin. her gün asistanı öldürme planları yap.

sonra da kantinde, iğrenç hayatları oldukları takdirde mükemmelmiş gibi davranan, kariyer planları yapan, güzel gözlü etine dolgun hatunları dinle ve sıkıl. dinle ve sıkıl.

amcam 40 yaşında. hala bir öğrenci davranıyor. o kadar yıl okudu falan. hala trafikte adam gibi sövemiyor. pavyonda kendini kötü hissediyor. hala mevkisi için ders çalışıyor. çocuğu var o da ilkokula gidiyor, o da ders çalışıyor.